Tak wynika z art. 14 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy spółek cywilnych lub handlowych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, które są podatnikami VAT.

Obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego i płacenia podatku nie mają więc osoby prawne oraz inne podmioty [b](interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 21 listopada 2007 r., IPPP1/443-196/07-2/SM)[/b]. Podobnie jest z podatnikami, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego (ze względu na wysokość sprzedaży).

[srodtytul]Obowiązki po zakończeniu [/srodtytul]

Niesprzedane towary (zarówno wyprodukowane jak i kupione) trzeba opodatkować w razie:

- rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

Reklama
Reklama

- zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez podatnika będącego osobą fizyczną (który jest obowiązany do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego),

- niewykonywania przez podatnika będącego osobą fizyczną czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez dziesięć miesięcy (nie dotyczy to tych, którzy zawiesili działalność na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

[srodtytul]Środek trwały to towar[/srodtytul]

Czy w remanencie VAT trzeba też wykazać środki trwałe? Organy podatkowe uważają, że tak [b](interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 stycznia 2008 r., ITPP2/443-210/07/AP). [/b]

Przy likwidacji firmy nie musimy natomiast płacić VAT od inwestycji w obcym środku trwałym. Jest to suma nakładów powodujących ulepszenie obcego środka trwałego i nie można jej uznać za towar w rozumieniu ustawy o VAT.

VAT od towarów zapłacimy jednak tylko wtedy, gdy przy ich zakupie przysługiwało nam prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie ma znaczenia, czy podatnik faktycznie z tego prawa skorzystał.

[srodtytul]Spis razem z deklaracją [/srodtytul]

Przedsiębiorcy likwidujący firmę są obowiązani na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu lub na dzień rozwiązania spółki sporządzić spis z natury. Informację o spisie muszą dołączyć do deklaracji składanej za ten okres.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania opodatkowanych czynności. Nie trzeba natomiast płacić VAT, jeśli sprzedamy towary objęte spisem (i opodatkowane) w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.

VAT należny wynikający z remanentu wykazujemy w deklaracji składanej za okres (miesiąc lub kwartał) obejmujący dzień zakończenia działalności.

[srodtytul]Jaka wartość [/srodtytul]

Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy. Tak wynika z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT. Przepis ten budzi wątpliwości, wydaje się jednak, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania należy kierować się wartością rynkową towarów.[b] Potwierdzają to interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 22 października 2008 r. (IPPP1-443-1625/08-3/RK) oraz Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2008 r. (IBPP3/443-352/08/AB). [/b]