[i]Odpowiada Wiesława Majak, główna specjalistka w Departamencie Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:[/i]
Pracodawcy przysługuje refundacja poniesionych wydatków na każdego z uczestników przygotowania zawodowego dorosłych. Jest to 2 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc realizacji programu i dodatkowo premia, gdy uczestnik zda końcowy egzamin. Jej wysokość stanowi iloczyn 400 zł i liczby miesięcy trwania przygotowania zawodowego.
Rzeczywiście wypłata ostatniego z tych świadczeń zależy od zaliczenia egzaminu. Natomiast terminy wypłaty refundacji to skutek uzgodnień ze starostą. W umowie można zastrzec, że zwrot kosztów będzie miesięczny. Ze względów technicznych należy jednak oczekiwać, że pracodawca otrzyma refundację dopiero po zakończeniu programu. Trudniej będzie ją rozliczać miesięcznie, jeśli wydatki w znacznej kwocie będą poniesione w pierwszym miesiącu. Przypominam też, że refundacja jest pomocą de minimis i do wniosku o jej wypłatę trzeba dołączyć dodatkowe dokumenty, m.in. potwierdzające wysokość otrzymanego wsparcia w ostatnich trzech latach.