Dopłata do kredytu bankowego to jedna z dwóch form wspierania zpch przez PFRON. Druga to zwrot dodatkowych kosztów ponoszonych przy zatrudnianiu niepełnosprawnych. Oba rodzaje pomocy publicznej dla prowadzących zakłady pracy chronionej przewiduje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4C5134CEE7A4358DF6CE1BF376D98726?id=310460]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 22 kwietnia 2009 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DzU nr 70, poz. 603)[/link]. Weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. 8 maja 2009 r. i obowiązuje do 30 czerwca 2014 r.

Zpch może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, ale pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, które udzielane jest w ramach pomocy de minimis. I to na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że nie musi mieć wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynoszącego co najmniej 50 proc.

Osiągnięcie tego wskaźnika jest wymagane przy ubieganiu się przez zpch o zwrot kosztów:

- budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu,

- transportowych,

- administracyjnych.

Zwracane będą tylko dodatkowe koszty zatrudniania pracowników, ale za to zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Unijny limit tej pomocy wynosi 10 mln euro dla jednego przedsiębiorcy na rok i jest odrębny od limitu dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Refundacją mogą być objęte koszty poniesione przez pracodawcę w okresie od 1 stycznia roku, którego dotyczy wniosek, nie wcześniej jednak niż po dniu złożenia tego wniosku. A ten pracodawca składa do PFRON w 2009 r. do 30 listopada, w latach następnych do 30 listopada roku poprzedzającego rok, którego dotyczy refundacja.