[b]– Pracownik, który pracuje przy pakowaniu, zostanie przesunięty na trzy miesiące do innych prac produkcyjnych. Czy przy każdym takim przesunięciu musi mieć szkolenie bhp na danym stanowisku?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Przy każdym przeniesieniu na inne stanowisko pracownik powinien przejść instruktaż stanowiskowy. Chyba że wcześniej został na nim przeszkolony i nie zmieniły się w międzyczasie warunki organizacyjno-techniczne.

[srodtytul]Dwa typy szkoleń[/srodtytul]

Zgodnie z art. 237[sup]3[/sup] § 2 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zostały określone w[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A229AA4EBE5998DE37DEA89E84B7705A?id=174609] rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.)[/link], dalej rozporządzenie. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia szkolenie bhp prowadzone jest jako szkolenie wstępne i szkolenie okresowe. Szkolenie wstępne obejmuje szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny) i szkolenie wstępne na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy). Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci będący u pracodawcy na praktykach studenckich oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się natomiast przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;

2) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1;

3) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką (art. 11 § 1 rozporządzenia).

[srodtytul]Kilka stanowisk[/srodtytul]

Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. Tak stanowi § 11 ust. 2 rozporządzenia. Ale ważny jest tu także § 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. Wynika z niego, że instruktaż jest konieczny przy przenoszeniu na stanowisko robotnicze. Zatem w każdym przypadku takiego przeniesienia przed dopuszczeniem pracownika do pracy konieczne jest przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego.

Przeprowadzenie instruktażu nie będzie natomiast konieczne, jeśli pracownik wykonuje pracę na kilku stanowiskach i wcześniej odbył instruktaż stanowiskowy na stanowisku, na które jest przenoszony, chyba że w międzyczasie doszło do zmiany warunków techniczno-organizacyjnych na tym stanowisku. Jak wynika bowiem z § 11 ust. 3 rozporządzenia, w razie wprowadzenia na stanowisku robotniczym zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń – pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach. Tematyka i czas trwania instruktażu stanowiskowego powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku zmian.