[b]Tak.[/b] Od 1 stycznia 2009 r. środki funduszu podlegają zwrotowi w kwocie pobranej w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami naliczonymi od tej kwoty, od dnia jej otrzymania, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Tak wynika z art. 49e ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=13880B5BACE84D1415A70D3157D90C20?id=257066] ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link].
Dlatego teraz dokonując zwrotu kwoty nienależnie uzyskanego dofinansowania, czytelniczka powinna doliczyć odsetki. Nalicza je od tej kwoty, począwszy od dnia jej otrzymania, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, czyli od 26 marca 2009 r. 10,5 proc. w skali roku. Nie powinna czekać, aż dostanie wezwanie z PFRON, bo jeżeli wystąpi kwota zaległości powyżej 100 zł, będzie miała zaległość w PFRON i zostanie wstrzymane bieżące dofinansowanie.
Odsetek nie nalicza się, jeżeli wystąpienie okoliczności powodujących obowiązek zwrotu lub wypłaty środków było niezależne od zobowiązanego do zapłaty. Przykładowo: PFRON wezwie pracodawcę do zwrotu kwoty, gdyż jego pracownik był zatrudniony również u innego pracodawcy. W takiej sytuacji zwraca tylko tę kwotę bez odsetek. Inaczej jest, jeżeli zwrot kwoty do PFRON wynika z winy pracodawcy, np. wziął dofinansowanie dla pracownika jak za stopień umiarkowany, a on miał stopień lekki. Zwraca do PFRON kwotę różnicy wraz z odsetkami.
[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]