[b]Nasza firma prowadzi kursy gotowania. Zatrudniamy nie tylko osoby, które takie zajęcia prowadzą, a zatem mające kontakt z żywnością, ale i te mające stały kontakt z ludźmi (obsługa klientów). Czy wszyscy pracownicy powinni być kierowani na badania sanitarno-epidemio-logiczne? Jeśli tak, to jak często?[/b]

[b]Tak.[/b] Osoby mające bezpośredni kontakt z żywnością oraz inni pracownicy zatrudnieni na stanowiskach związanych z ciągłym kontaktem z ludźmi muszą uzyskać określone przepisami o chorobach zakaźnych i zakażeniach orzeczenia lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Natomiast rodzaje prac, gdzie wymagane jest przeprowadzenie badań do celów sanitarno- epidemiologicznych, określa rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby. Z kolei rodzaj badań do celów sanitarno-epidemiologicznych uregulowany jest w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Powodem, dla którego przeprowadzane są takie badania, jest identyfikacja ewentualnego zakażenia prątkami gruźlicy oraz zakażenia pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella oraz innymi czynnikami chorobotwórczymi, które wywołują stany chorobowe wykluczające wykonywanie określonych prac.

Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki, wystawiane jest przez lekarza na podstawie wyników badań laboratoryjnych oraz przeprowadzonych badań lekarskich. Wyniki wykonanych badań laboratoryjnych oraz treść orzeczenia lekarz wpisuje do książeczki badań do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Samo badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych powinno zostać przeprowadzone przed podjęciem pracy lub nauki, przed ponownym podjęciem pracy lub nauki oraz każdorazowo po przebyciu zakażenia czynnikiem chorobotwórczym wcześniej wymienionym.

[i] Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=230E2C973799E5921053173A5E4B43F4?id=182437]rozporządzenie ministra zdrowia z 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (DzU nr 133, poz. 939)[/link],

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B8AF8A6047850891F86B7C02E2D77411?id=181005]rozporządzenie ministra zdrowia z 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (DzU nr 25, poz. 191)[/link].[/i]