Przy obecnym kursie euro to blisko 800 mln zł. W bieżącym kwartale Mazowiecka Jednostka ogłosi sześć konkursów. Na pierwszy ogień pójdą te przyczyniające się do ochrony środowiska, a związane z gospodarką wodno-ściekową. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to 21 kwietnia. Na przygotowanie i złożenie dokumentacji samorządy będą miały czas do 18 czerwca. Na konkurs do tzw. działania 4.1 „Gospodarka wodno-ściekowa” władze wojewódzkie przeznaczyły ponad 16 mln euro. Dzięki tym środkom gminy będą miały możliwość sfinansowania m.in. budowy lub modernizacji systemów i urządzeń do oczyszczania, gromadzenia i odprowadzania ścieków komunalnych i przemysłowych (sieci kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, przepompownie). Projekty będą mogły dotyczyć również budowy sieci wodociągowych oraz ujęć wody pitnej (w tym ich ochrony).

[srodtytul]Turystyka z rewitalizacją[/srodtytul]

W tym samym terminie (21 kwietnia) ma wystartować nabór wniosków na projekty turystyczne (działanie 6.2). W tym przypadku na złożenie wniosku będzie jednak mniej czasu. Konkurs potrwa tylko miesiąc. Unijne wsparcie zostanie przeznaczone na podniesienie atrakcyjności turystycznej Mazowsza poprzez budowę (rozbudowę) bazy noclegowej i gastronomicznej, rozwój parków tematycznych czy budowę ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych. Oprócz tego typu inwestycji wsparciem będą mogły zostać objęte projekty promujące walory turystyczne regionu. Przykładowo mogą one polegać na:

- przygotowaniu materiałów promocyjnych,

- promocji markowych produktów,

- wykonaniu analiz, ekspertyz i badań rynkowych,

- ocenie potencjału turystycznego,

- udziale w targach i imprezach promocyjnych.

W przypadku tego konkursu na dotacje zarezerwowano 30 mln euro.

Z kolei 20 mln euro ma zasilić miasta, które będą realizować projekty związane z rewitalizacją. Nabór wniosków do działania 5.2 ma się rozpocząć 5 maja i potrwać do 4 czerwca. Należy uwzględnić, że takie projekty muszą przyczyniać się do realizacji lokalnych programów rewitalizacji. Innymi słowy samorząd, który nie dysponuje takim planem, nie będzie mógł ubiegać się o wsparcie. Jeżeli natomiast przygotował taki program, dotacje będą mogły zostać przeznaczone m.in. na:

- renowację budynków o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym,

- adaptację obiektów na cele edukacyjno-społeczne,

- remonty i przebudowę obiektów i urządzeń powojskowych i poprzemysłowych,

- przebudowę i remonty placów, rynków, parkingów, placów zabaw, małej architektury (tarasy widokowe, fontanny, ławki), terenów rekreacyjnych (parki, skwery),

- tworzenie stref bezpieczeństwa (montaż oświetlenia, instalacja systemów monitoringu),

- remonty chodników, ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych.

[srodtytul]Czysta przestrzeń[/srodtytul]

Ochrona przyrody, zagrożenia, systemy monitoringu znajdują się w obszarze zainteresowania działania 4.4. Jego celem jest doskonalenie systemów zarządzania i monitoringu środowiska, ochrona dziedzictwa przyrodniczego oraz zapobieganie zagrożeniom i ograniczanie ich skutków. Dlatego na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane np. z regulacją cieków wodnych, tworzeniem polderów, odtwarzaniem naturalnych terenów zalewowych, remontami wałów przeciwpowodziowych i przepompowni. Z kolei celem działania 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” jest poprawa jakości powietrza, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. [b]Na realizację obu tych działań władze wojewódzkie wyasygnowały na 2009 r. ponad 36 mln euro. [/b]Rozpoczęcie naboru wniosków na ochronę przyrody planowane jest na 16 czerwca. Natomiast w przypadku ochrony powietrza konkurs ma ruszyć 8 września. Za realizację wszystkich opisanych konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Dlatego na jej stronie internetowej należy poszukiwać szczegółowych informacji o zbliżających się naborach ([link=http://www.mazowia.eu]www.mazowia.eu[/link]).

[ramka][b]GPP>informuje [/b]

Najwięcej środków zarezerwowano na realizację działania 7.2 „Infrastruktura służąca edukacji”. Do wnioskodawców może trafić 60 mln euro. Nabór wniosków rozpocznie się 19 maja i potrwa do 25 czerwca.[/ramka]

[ramka][b]Uwaga [/b]

Zmiana harmonogramu została przyjęta uchwałą zarządu województwa nr 793/228/09.[/ramka]