[b]Działaczom związkowym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy, zanim nie uzyska zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej. Takiej zgody wymaga też pogorszenie im warunków pracy lub płacy.[/b]

Dlatego szef musi w formie uchwały otrzymać akceptację uprawnionego organu związkowego na wypowiedzenie (także na wypowiedzenie zmieniające) bądź rozwiązanie stosunku pracy. I to bez względu na przyczyny, z których zamierza tego dokonać.

Wymagana art. 32 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162202]ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.[/link], dalej ustawa o zz) zgoda związku powinna być wyrażona, zanim pracodawca złoży oświadczenie o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu stosunku pracy. Naruszeniem zasad ochrony będzie zatem uzyskanie takiej akceptacji już po złożeniu oświadczenia przez przełożonego.

Ponieważ zakaz dotyczy zarówno wypowiedzenia, jak i rozwiązania stosunku pracy, gdy pracownik zostanie objęty ochroną z art. 32 ustawy o zz w okresie wypowiedzenia, szef powinien wystąpić o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli jej nie uzyska, składa chronionemu ofertę cofnięcia wypowiedzenia.

[srodtytul]Imienne wskazanie[/srodtytul]

Ochrona przewidziana art. 32 ust. 1 ustawy o zz obejmuje tylko członków zarządu zakładowej organizacji związkowej i/lub pracowników będących jej członkami, upoważnionymi do jej reprezentowania wobec pracodawcy, lub określonego reprezentanta pracodawcy dokonującego za niego czynności ze stosunku pracy – wskazanymi pracodawcy przez zarząd organizacji.

Zarząd związku musi zatem wskazać przełożonemu imiennie konkretnego pracownika (konkretnych pracowników), który jest objęty ochroną (art. 32 ust. 3 i 6 ustawy o zz) w ramach limitu wyliczonego stosownie do zasad określonych w art. 32 ustawy o zz. Takie wskazanie, co do zasady, jest warunkiem koniecznym objęcia szczególną ochroną.

Tak rygorystyczna protekcja jest znacznie ograniczona, gdy firma przeprowadza grupowe zwolnienia.

[srodtytul]Niektórym gorzej[/srodtytul]

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 5 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link] przy grupowym zwolnieniu nie stosuje się przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.

Jednocześnie ust. 5 tego artykułu zawiera zamknięty katalog osób, które zachowują wprawdzie ochronę przed wypowiedzeniem definitywnym, ale którym wolno wręczyć wypowiedzenia zmieniające.

Także wskazani pracodawcy imiennie członkowie zarządu zakładowego związku w okresie objęcia szczególną ochroną nie muszą obawiać się definitywnego pożegnania. Można im natomiast przy przeprowadzanym grupowym wypowiedzieć warunki wynikające z umowy o pracę (art. 5 ust. 5 pkt 3 ustawy o zz).

[b]Członkowie związku którzy zostali wprawdzie wskazani przez jego zarząd jako objęci szczególną ochroną, ale nie są członkami zarządu zakładowej organizacji, nie korzystają ze szczególnej ochrony przy grupowych zwolnieniach.[/b] Wypowiedzenia umów wolno im wręczyć tak jak wszystkim innym pracownikom niekorzystającym ze szczególnej protekcji.

[i]Autor jest radcą prawnym w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak[/i]