Już w lutym br. rozpocznie się nabór wniosków do działania I. 3 „Wspieranie innowacji” z programu „Rozwój Polski wschodniej”. Beneficjenci mogą uzyskać blisko 112 mln euro. Ruszył również konkurs na projekty środowiskowe i infrastrukturalne w szwajcarsko-polskim programie współpracy. Tu do rozdysponowania jest 127,5 mln franków szwajcarskich, z czego minimum 45,25 mln trafi do południowo-wschodnich regionów: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.
[srodtytul]Innowacje [/srodtytul]
Większość projektów została już wybrana i znajduje się na tzw. liście projektów indywidualnych. Pozostała część środków trafi do beneficjentów z Polski wschodniej w drodze konkursów. W lutym rozpocznie się pierwszy – na projekty poprawiające warunki prowadzenia działalności gospodarczej, a także wspierające rozwój i innowacyjność. Po środki mogą sięgać zarówno przedsiębiorcy, uczelnie, jednostki naukowe, jak i samorządy z pięciu województw.
Z funduszy europejskich będzie można sfinansować obiekty i roboty budowlane w obiektach przeznaczonych na prowadzenie badań naukowych oraz wyposażenie pomieszczeń w nich. Możliwe będzie też tworzenie infrastruktury badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach. Samorządy będą z pewnością zainteresowane pozyskaniem dotacji na przygotowanie terenów do działalności inwestycyjnej związanej z parkami i inkubatorami technologicznymi, a także na potrzeby tworzenia obszarów produkcyjnych oraz stref nowoczesnych usług. Szczegółowe warunki konkursu określi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, do której będzie można składać wnioski o dofinansowanie ([link=http://www.polskawschodnia.gov.pl/Strony/default.aspx]www.polskawschodnia.gov.pl[/link] i [link=http://www.parp.gov.pl/]www.parp.gov.pl[/link]).
[srodtytul]Szwajcarskie dotacje[/srodtytul]
Polska ma również do dyspozycji dodatkowe środki ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. Od 19 stycznia można już składać wnioski dotyczące projektów środowiskowych i infrastrukturalnych. Wyodrębnione zostały dwa obszary tematyczne. W pierwszym m.in. samorządy mogą sfinansować projekty dotyczące gospodarowania odpadami, wprowadzić systemy energii odnawialnej, odnowić komunalne sieci cieplne, a także zmodernizować centralne źródła ciepła i instalacje grzewcze w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Wnioski należy składać do 20 kwietnia.
Z tych środków można będzie również poprawić zarządzanie, bezpieczeństwo oraz wydajność regionalnych systemów transportowych, w tym m.in. zakupić tabor kolejowy. Te projekty będzie można składać do 20 marca.
Zasięg geograficzny obejmuje terytorium całej Polski, przy czym minimum 30 proc. alokacji zostanie przeznaczone na projekty realizowane w województwach lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
W drugim obszarze tematycznym samorządy i inne podmioty sektora publicznego, a także organizacje pozarządowe mogą się starać o środki na wsparcie bioróżnorodności i ochrony ekosystemów oraz transgranicznych inicjatyw środowiskowych. Z tego obszaru skorzystają wyłącznie województwa znajdujące się na terenach koncentracji geograficznej i jego alokacja sięga 10 mln franków szwajcarskich. Termin naboru upływa 20 marca. W obu obszarach samorządy mogą pozyskać do 85 proc. wartości projektu. Wnioski należy składać do instytucji wdrażającej programy europejskie.
[srodtytul]Wnioski[/srodtytul]
Warto pamiętać, że procedura ubiegania się o wsparcie w wypadku szwajcarsko-polskiego programu współpracy różni się od tradycyjnego sięgania po środki z funduszy strukturalnych. Składa się bowiem z dwóch etapów. Na pierwszym z nich przedkładany jest zarys projektu. Zawarte są w nim tylko podstawowe dane o projekcie, stanie jego przygotowania, wnioskodawcy oraz budżecie. Po wydaniu pozytywnej decyzji w pierwszej fazie rozpoczyna się drugi etap, w trakcie którego przedstawiona jest kompletna propozycja projektu. Na tym etapie wymagane są dopiero takie dokumenty jak studium wykonalności czy ocena oddziaływania na środowisko. Ostateczną decyzję ws. dofinansowania projektu podejmuje strona szwajcarska.
[i]Więcej informacji na temat uruchomionego konkursu można znaleźć na stronie: [link=http://www.programszwajcarski.gov.pl/Strony/start.aspx]www.programszwajcarski.gov.pl[/link].[/i]