Przedsiębiorca pragnący uzyskać wsparcie na nowe inwestycje, ma obecnie możliwości aplikowania o dofinansowanie z kilku programów współfinansowanych przez UE. Źródłem wsparcia przedsiębiorcy, w zależności od wielkości inwestora, skali i lokalizacji inwestycji, może być:

- działanie 4.4 programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” (PO IG) – Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym,

- działanie 4.5.1 PO IG – Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki w sektorze produkcyjnym,

- działania ukierunkowane na wsparcie inwestycji przedsiębiorstw z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO),

- działanie 1.3 programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” (PO RPW) – Wspieranie innowacji.

[srodtytul]Nowe projekty [/srodtytul]

Z działania 4.4 PO IG wspierane będą inwestycje prowadzące do znaczącego ulepszenia lub wytworzenia nowego produktu lub usługi w odniesieniu do ich rynku docelowego, na którym są oferowane. W ramach projektu muszą zostać zastosowane najnowsze rozwiązania technologiczne (tj. technologia nieznana i niestosowana na świecie dłużej niż trzy lata). W ramach działania wspierane będą nowe inwestycje polegające na:

- utworzeniu nowego zakładu,

- rozbudowie istniejącego zakładu,

- dywersyfikacji produkcji zakładu poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów,

- zasadniczej zmianie dotyczącej procesu produkcyjnego istniejącego zakładu, związanej z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych.

Inwestycja powinna prowadzić do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz poprawy produktywności i efektywności.

Ze względu na charakter programu PO IG o dotacje konkurują ze sobą projekty składane przez firmy z całego kraju.

[srodtytul]Silny i konkurencyjny sektor MŚP[/srodtytul]

Realizowane przez MŚP projekty o niższej skali wydatków inwestycyjnych i poziomie innowacyjności mogą się starać o wsparcie w ramach 16 RPO przygotowanych dla poszczególnych województw. O możliwości skorzystania z danego RPO decyduje miejsce realizacji inwestycji, nie zaś adres siedziby firmy. Dofinansowanie przeznaczone jest dla inwestycji i projektów związanych z:

- rozbudową i nabyciem nowego przedsiębiorstwa,

- dokonywaniem zasadniczych zmian procesu produkcyjnego,

- wprowadzaniem nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych,

- unowocześnieniem wyposażenia przedsiębiorstwa, np. infrastruktury produkcyjnej,

- zmianą wyrobu i świadczonych usług,

- uzyskiwaniem i odnawianiem certyfikatów jakościowych,

- nabywaniem i wykorzystaniem zaawansowanych technologii,

- wejściem na rynki zagraniczne.

[srodtytul]Dla niektórych dodatkowa szansa [/srodtytul]

Przedsiębiorcy z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na dofinansowanie z działania 1.3 PO RPW inwestycji związanych z rozwojem działalności badawczej, której wyniki są wykorzystywane dla rozwoju oferowanych przez nich produktów lub usług.

Dofinansowane zostaną inwestycje polegające na tworzeniu infrastruktury zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach wraz z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry naukowej. Wsparcie można uzyskać na:

- budowę infrastruktury B+R,

- montaż instalacji i wyposażenie obiektów przeznaczonych na cele B+R.

[srodtytul]Wielkość wsparcia[/srodtytul]

W większości programów wielkość wsparcia, na jakie mogą liczyć przedsiębiorstwa, jest zależna od limitu ustalonego dla poszczególnych województw i jest kalkulowana jako odpowiedni procent (zgodnie z mapą pomocy regionalnej) kwoty wydatków kwalifikowanych. Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą liczyć na dodatkowe 10 punktów procentowych (średni przedsiębiorcy) lub 20 punktów procentowych (mali przedsiębiorcy).

—[i]Agnieszka Szymczyk jest konsultantką w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, biuro w Krakowie

—Rafał Pulsakowski jest tam menedżerem

Tekst powstał we współpracy z Inicjatywą Firm Rodzinnych[/i]