Usługa ta jest skierowana do firm zatrudniających wielu pracowników bądź współpracujących z dużą liczbą kontrahentów.
System masowych płatności wychodzących został tak pomyślany, aby w wyniku przetwarzania wysłanej paczki z przelewami rachunek firmy był obciążany jedną zbiorczą kwotą wykazywaną na wyciągu bankowym. Firmy korzystające z usługi home banking lub bankowości internetowej mogą generować wykaz zlecanych płatności bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego. Eliminuje to konieczność wprowadzania danych dotyczących pojedynczych przelewów.
Księgowanie jednej zbiorczej kwoty na rachunku firmy pozwala zachować poufność informacji na temat wynagrodzeń poszczególnych pracowników. Można też stworzyć listy kontrahentów, a także składać przelewy z datą przyszłą. Usługa jest szczególnie użyteczna przy księgowaniu listy płac pracowników. Dodatkową jej zaletą jest większa przejrzystość otrzymywanych wyciągów. Potwierdzenie operacji można obejrzeć oraz wydrukować za pośrednictwem serwisu bankowości internetowej. Ewentualne zwroty od banków beneficjentów są księgowane na rachunku pojedynczo.
Polecenia przelewu można przygotować w siedzibie firmy, a następnie przekazać je do banku w formie elektronicznej. Mogą to być przelewy na dowolne rachunki, w tym do ZUS lub urzędu skarbowego, ale tylko krajowe.
Przelewy można importować do serwisu internetowego w odpowiednich plikach lub wpisać je ręcznie. Oczekiwanie na realizację transakcji zależy od godziny przesłania dyspozycji. Na przykład w DnB Nord Banku płatności zlecone do godziny 11 są realizowane tego samego dnia; płatności przesłane od 11 do 15 – następnego dnia roboczego, ale obciążenie rachunku następuje w dniu przysłania zleceń; natomiast płatności ustanowione po godzinie 15 zostaną sfinalizowane w następnym dniu roboczym.
Przeważnie banki nie pobierają opłaty za udostępnienie usługi. Do wyjątków należy m.in. Invest-Bank, gdzie za aktywację płaci się jednorazowo 30 zł.
Jednostkowa cena przelewu może być niższa w porównaniu z tradycyjną usługą. W większości banków wysokość opłaty można negocjować. Wszystko zależy od liczby płatności oraz rodzaju konta, jaki ma firma.
[ramka][srodtytul]W jakich bankach[/srodtytul]
- Bank BGŻ
- Bank DnB Nord
- Bank Pocztowy
- BRE Bank
- BZ WBK
- Fortis Bank
- ING Bank Śląski
- Invest-Bank
- Kredyt Bank
- PKO BP
- Raiffeisen Bank
- Polbank EFG[/ramka]