[b]Sejm rozpoczyna prace nad senackim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która dostosowuje tę ustawę do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=238915]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 września 2007 r. (sygn. P 11/07)[/link]. [/b]

Trybunał stwierdził, że ZUS musi zapłacić odsetki za czas trwania procesu o przyznanie emerytury, renty, a także innych świadczeń, jakie wypłaca, np. renty rodzinnej czy dodatku pielęgnacyjnego. Zrobi to jednak tylko wówczas, gdy ponosi winę za to, że nie przyznał świadczenia lub je zaniżył, oraz gdy zobowiąże go do tego sąd.

TK zmienił wówczas stosowaną przez ZUS interpretację art. 118 ust. 1a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy emerytalnej[/link], zgodnie z którą zakład wypłacał odsetki za zaległości liczone od wydania prawomocnego wyroku. Było to bardzo niekorzystne dla ubezpieczonych, gdyż nie opłacało się im walczyć o swoje racje przed sądem. Nierzadko proces o przyznanie świadczenia trwa nawet kilka lat, a ZUS odwołuje się konsekwentnie od niekorzystnych dla siebie decyzji. Trzeba pamiętać, że [b]od 15 października 2005 r. odsetki od takich zaległości wynoszą 11,5 proc. w skali roku. [/b]W myśl wyroku Trybunału i nowelizacji nie zawsze jednak zostaną one wypłacone przez ZUS. Jeśli bowiem podczas procesu pojawią się nowe dowody czy okoliczności w danej sprawie, ZUS nie będzie ponosił odpowiedzialności za wydanie zaskarżonej decyzji.

Nowela zawiera także przepisy przejściowe, w myśl których od momentu wejścia nowych przepisów w życie będą one miały zastosowanie do wszystkich tego typu spraw, nawet tych już rozpoczętych.

[b]Rząd pod koniec października zaakceptował nowelizację jako potrzebną ze względu na wątpliwości wynikające z brzmienia obecnie obowiązujących przepisów.[/b]

Po publikacji tego wyroku w Dzienniku Ustaw prezes ZUS skierował w listopadzie 2007 r. do wszystkich oddziałów zakładu pismo zawierające wytyczne dotyczące stosowania art. 118 ust. 1a ustawy emerytalnej po wyroku TK. ZUS zmienił więc swoje procedury dotyczące odsetek za zwłokę w wypłacie świadczeń.