Od przychodów osiągniętych w 2008 r. czytelnik musi zapłacić podatek do 31 stycznia 2009 r. Od sprzedaży za 2009 r. zobowiązany będzie odprowadzić ryczałt do końca stycznia 2010 r. Jeśli natomiast osiągnie także jakieś przychody na początku 2010 r., to podatek z tego tytułu zapłaci za pierwszy miesiąc wznowionej działalności.

Ustawodawca nie zapomniał bowiem, że [b]także w okresie zawieszenia podatnik może uzyskiwać pewne przychody (np. ze sprzedaży środków trwałych). Zryczałtowany podatek od tych kwot trzeba odprowadzić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej[/b] (lub do 20. dnia kwartału po kwartale, w którym firma ponownie zaczęła funkcjonować – gdy podatnicy rozliczają się za okresy trzymiesięczne).

Jeżeli wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w grudniu, zaległy ryczałt należy wpłacić do 31 stycznia, czyli w terminie złożenia zeznania rocznego. W tym samym terminie ryczałt wpłacają podatnicy rozliczający się kwartalnie, jeżeli wznowili wykonywanie działalności w październiku, listopadzie lub grudniu.

Takie zasady obowiązują jednak tylko w sytuacji, gdy wznowienie działalności następuje w tym samym roku co jej zawieszenie. Ustawodawca uznał bowiem, że fiskus nie może zbyt długo czekać na swoje pieniądze. Dlatego [b]jeśli przed końcem roku podatnik nie podejmie na nowo działalności, to i tak musi obliczyć podatek za ten okres i wpłacić go do 31 stycznia.[/b]

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link][/i]