Obowiązek złożenia wniosku o wpisanie do rejestru informacji w zakresie: daty wszczęcia egzekucji wymienionych wyżej należności, wysokości pozostałych do wyegzekwowania kwot oraz daty i sposobu zakończenia egzekucji został nałożony na organy egzekucyjne.
Warto przypomnieć, że organem egzekucyjnym jest również właściwy organ gminy o statusie miasta, wymienionej w odrębnych przepisach oraz gminy wchodzącej w skład powiatu warszawskiego. Są one uprawnione do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, dla których ustalania lub określania i pobierania jest właściwy ten organ) przepisami art. 55a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
[srodtytul]60-dniowy termin[/srodtytul]
Jeżeli egzekucja prowadzona wobec podmiotu wpisanego w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczy należności podatkowych (również w podatkach lokalnych) albo należności pieniężnych, do których poboru są zobowiązane odpowiednio organy celne albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie zostały one uregulowane w terminie 60 dni od daty wszczęcia egzekucji, organ egzekucyjny składa wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego daty wszczęcia egzekucji tych należności, wysokości pozostałych do wyegzekwowania kwot oraz daty i sposobu zakończenia egzekucji – art. 55a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
[srodtytul]Minister wyjaśnia[/srodtytul]
W [b]piśmie z 9 stycznia 2001 r. (znak: SP2-N/861-12-11/01) Departament Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów[/b] zasygnalizował obowiązek dokonywania ww. wpisów w rejestrze przedsiębiorców. Wpis ma charakter obligatoryjny, a przedłużająca się egzekucja należności podatkowych będzie skutkować ujęciem długów podatkowych w rejestrze. Ponadto, zgodnie z przepisami art. 56 powołanej wyżej ustawy, na wniosek wierzyciela posiadającego tytuł wykonawczy przeciwko osobie fizycznej dokonywany jest wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych tych, którzy w terminie 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacili należności stwierdzonych tytułami wykonawczymi. Oznacza to, iż również osoby fizyczne zalegające z zapłatą gminnych podatków muszą się liczyć z tym, że ich dane zostaną umieszczone w tym rejestrze. ?
[ramka][b]Podstawa prawna:[/b]
– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179915]ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.)[/link];
– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=238358]ustawa z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1168 ze zm.)[/link].[/ramka]