Niektórzy są zdania, że wpisując rodzaj działalności, warto wybrać jak najszerszy zakres. Nie trzeba bowiem wykonywać wszystkiego, co się zgłosi. Natomiast jeśli w przyszłości firma poszerzy swoje usługi, nie będzie musiała ponosić kosztów aktualizacji wpisów (gminy i Krajowy Rejestr Sądowy pobierają przy zmianach opłaty).

[srodtytul]Czasem jeden, czasem więcej[/srodtytul]

Od początku 2008 roku obowiązuje nowa klasyfikacja PKD 2007. Wybieranie kilku czy kilkunastu kodów nie zawsze ma sens. Czasem różne czynności znajdują się pod tym samym numerem.

Jeżeli jednak ktoś szybko zamierza rozszerzać działalność, warto, by zgłosił też obejmujące ją kody.

[srodtytul]Zapytaj urzędnika[/srodtytul]

Czasem odnalezienie właściwego kodu może przysporzyć trudności. Zdarza się bowiem, że podobnie brzmiące rodzaje działalności znajdują się w różnych miejscach klasyfikacji (jest ona podzielona na sekcje, działy, grupy, klasy i podklasy). Nie bardzo można skorzystać z rad znajomych, którzy już prowadzą działalność, bo klasyfikacja kilka miesięcy temu znacząco się zmieniła. Natomiast w razie wątpliwości można spytać o radę urzędnika (także w gminie), który powinien być przeszkolony w tym zakresie. Wątpliwości można też wyjaśnić w urzędzie statystycznym. Przedsiębiorców obowiązuje podanie pełnego kodu składającego się z czterech cyfr i litery.

[srodtytul]Przejściowo dwie klasyfikacje[/srodtytul]

Stare kody PKD przedsiębiorcy muszą wymienić na nowe do końca 2009 r. W tym celu wypełnią tzw. ankietę aktualizacyjną, którą będą rozsyłały urzędy statystyczne. Po zmianie kodów otrzymają też nowe numery REGON. Do końca 2009 r. oba kody – stary i nowy – można stosować zamiennie. Po 1 stycznia 2009 r. trzeba będzie obowiązkowo posługiwać się klasyfikacją PKD 2007.

Od początku tego roku przedsiębiorcy podejmujący pierwszy raz działalność gospodarczą (czyli wpisujący się do ewidencji działalności gospodarczej i Krajowego Rejestru Sądowego, a także inni) od razu dostają kody zgodne z klasyfikacją PKD 2007. Ale żeby nie mieli problemów ze swoją działalnością w okresie przejściowym, czyli do końca 2009 r., dostają też z urzędu statystycznego kod PKD zgodny z wcześniej obowiązującą klasyfikacją PKD 2004.

Nie zawsze stare kody pokrywają się z nowymi.

[srodtytul]W jakim urzędzie[/srodtytul]

Ustalenie kodów działalności jest niezbędne przy występowaniu o numer REGON, bez którego nie można prowadzić działalności gospodarczej. Wniosek można wypełnić w urzędzie gminy przy rozpoczynaniu lub zgłaszaniu zmian do prowadzonej działalności. Wolno zrobić to też w sądzie, przy składaniu wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, lub złożyć bezpośrednio w Urzędzie Statystycznym.

Dla spółek handlowych jest to urząd odpowiedni dla siedziby firmy, a przy indywidualnej działalności gospodarczej prowadzonej pod własnym nazwiskiem – właściwy dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Siedziby oddziałów znajdują się w miastach wojewódzkich. Wniosek składa się na formularzu RG-1, a jeśli rodzajów działalności jest dużo, także na wniosku RG-RD (dostępne są też w Internecie na stronie: [link=http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xchg/gus]www.stat.gov.pl[/link]).

[srodtytul]Gdzie szukać przepisów[/srodtytul]

Aktualne wzory wniosków określa rozporządzenie Rady Ministrów z 19 sierpnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń, oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=283209](DzU z 2008 r. nr 168 poz. 1041)[/link]. Uzyskanie numeru w Urzędzie Statystycznym jest bezpłatne. Urząd ma dwa tygodnie na nadanie numeru, chociaż często trwa to znacznie krócej. Zaświadczenie o numerze REGON trzeba odebrać osobiście. Może to też zrobić osoba upoważniona. Innym nie zostanie wydane. Urząd statystyczny może także wysłać zaświadczenie.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pani Iwona Czysta zakłada zakład fryzjerski. Wybiera kod 96.02.Z – fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne. Obejmuje on mycie, obcinanie, układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej oraz podobne czynności (świadczone zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet), jak również golenie i przycinanie brody.

Zastanawia się nad otworzeniem w przyległym pomieszczeniu niewielkiego gabinetu kosmetycznego. Może wykonywać te prace, nie dodając nowego kodu. Zgodnie bowiem z PKD 2007 ten sam numer PKD obejmuje też masaż twarzy, manicure i pedicure oraz wykonywanie makijażu i zabiegów kosmetycznych gdzie indziej nie sklasyfikowanych. Temu kodowi odpowiada kod 93.02.Z – fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne z PKD 2004.[/ramka]

[ramka][b]Przykład[/b]

Ta sama pani Iwona Czysta poza fryzjerstwem zamierza za parę miesięcy zająć się robieniem peruk. Warto więc, aby wystąpiła od razu o kod 32.99.Z – zawierający m.in. produkcję peruk, a także sztucznych bród czy rzęs. Jeżeli zaś chciałaby prowadzić dodatkowo sklep kosmetyczny, to powinna wystąpić też o kod 47.75.Z – sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. [/ramka]

[ramka] [b]Przykład[/b]

Pan Tadeusz Chlebowski otworzył w Suwałkach nową piekarnię. Wystąpił po 1 stycznia 2008 r. do Podlaskiego Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego o nadanie numeru identyfikacyjnego REGON. Zgłosił rodzaje działalności zgodnie z PKD 2004: 15.81.A – produkcja pieczywa, oraz 15.81.B – produkcja wyrobów ciastkarskich świeżych. Urzędnik w WUS zwrócił mu uwagę, że obowiązuje już nowa klasyfikacja PKD 2007 i poprosił, by podał aktualny kod, czyli 10.71.Z, skupiający w jednej podklasie produkcję pieczywa oraz świeżych wyrobów ciastkarskich. Urząd statystyczny w zaświadczeniu poda panu Chlebowskiemu także kody przeważającej działalności zgodne z PKD 2004 i PKD 2007.[/ramka]

[ramka][b]Do czego służy REGON[/b]

Numer REGON jest potrzebny w kontaktach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zazwyczaj wymagany jest też przez banki. Podmioty mające REGON muszą w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym posługiwać się zaświadczeniem o wpisie do rejestru podmiotów gospodarki narodowej oraz podawać numer identyfikacyjny REGON w swoich pieczęciach firmowych i drukach urzędowych.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

z.jozwiak@rp.pl[/i]