Każdy, kto chce zostać pracodawcą i sprawdzić się w prowadzeniu firmy a jednocześnie ma pomysł na własną działalność, może starać się o dotacje unijne. Najpierw jednak musi przejść szkolenie i przygotować dobry biznesplan. Wszystko to za sprawą jednego z działań programu „Kapitał ludzki” (działanie 6.2 „Wsparcie i promocja przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia”). W nim środki na wspieranie przedsiębiorczości pochodzą z funduszy unijnych i budżetu państwa.
W pierwszej kolejności władze wojewódzkie ogłosiły konkurs, który wyłonił podmioty bezpośrednio udzielające tej pomocy. Teraz ich zadaniem jest przeprowadzenie rekrutacji, zorganizowanie szkoleń i przyznanie dotacji najbardziej obiecującym projektom. Maksymalnie może ona sięgnąć 40 tys. zł. To powinno pozwolić na rozkręcenie małego biznesu, przy założeniu wykorzystania własnych pieniędzy, pożyczonych od rodziny lub znajomych lub z kredytu bankowego (15-proc. udział takich środków jest i tak wymagany).
Podczas szkolenia uczestnikom przekazuje się podstawową wiedzę o prowadzeniu działalności gospodarczej, obowiązkach z tym związanych oraz oferuje pomoc w przygotowaniu profesjonalnego biznesplanu. Ma to pomóc w założeniu firmy i doprowadzeniu do tego, aby była ona w stanie przetrwać na rynku (jeżeli zbyt szybko upadnie, trzeba będzie zwrócić pieniądze). Po przejściu szkolenia udzielana będzie bezzwrotna dotacja.
[ramka][b]Gdzie po wsparcie[/b]
[b]W województwie małopolskim wsparcie będzie oferować pięć podmiotów, kierując się przy wyborze uczestników innymi kryteriami[/b]. Są to:
- [b]Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego[/b] (ul. Jagiellońska 14, 33-300 Nowy Sącz) realizuje projekt „Firma – mój osobisty sukces”. Przewiduje on objęcie wsparciem mieszkańców gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 25 tys. osób, które spełniają dodatkowo jedno z poniższych kryteriów: są kobietami, młodzieżą do 24 roku życia albo długotrwale bezrobotne (pozostawały bez pracy przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat). Planowany termin rekrutacji to grudzień 2008 – styczeń 2009 r.
- [b]Centrum Zespołów Analityczno-Strategicznych [/b](ul. Sobieskiego 13, 33-340 Stary Sącz, biuro projektu mieści się przy ul. Jana Pawła II 28, 33-300 Nowy Sącz) realizuje projekt „Uwierz w to – jesteś kobietą sukcesu!”, który ma przeszkolić i udzielić dotacji mieszkankom w powiecie nowosądeckim w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach do 25 tys. mieszkańców. Planowana rekrutacja przypadnie na październik – listopad 2008 r.
- [b]Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Centrum Transferu Technologii[/b] (ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków) będzie realizować projekt „Start w biznesie – nowe szanse, nowe możliwości”, adresowany do osób w wieku 18 – 24 lata, zamierzających uruchomić działalność. Preferowane będą kobiety. Osoby te muszą udokumentować stałe zamieszkanie w małopolskiej gminie wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub mieście do 25 tys. mieszkańców. Rekrutacja przewidziana jest jeszcze na październik.
- [b]Uniwersytet Jagielloński, Wszechnica UJ[/b] (biuro projektu mieści się przy ul. Sławkowskiej 10, 31-016 Kraków). W projekcie „Szkoła Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego – Innowacje i biznes” mogą wziąć udział studenci i absolwenci uczelni (do 35 roku życia). Planowane są trzy etapy rekrutacji: grudzień – styczeń, luty – marzec 2009 i kwiecień – czerwiec 2009 r.
- [b]Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego[/b] (ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków) będzie realizować projekt „Zostań małopolskim przedsiębiorcą”. O wsparcie mogą ubiegać się wszystkie osoby, które planują rozpocząć działalność gospodarczą, z wyłączeniem tych, które miały zarejestrowaną firmę w ciągu roku przed przystąpieniem do projektu. Planowane terminy rekrutacji to luty, kwiecień i czerwiec 2009 r. [/ramka]