Są okresy w roku, kiedy mamy mniej zleceń i mniej pracy. Może to być spowodowane sezonowością działalności, słabszą koniunkturą na rynku bądź chwilowo gorszymi wynikami ekonomicznymi. Z kolei inna firma może akurat być w odwrotnej sytuacji i potrzebować na jakiś czas fachowca, bo np. nie nadąża z zamówieniami. To sprzyjająca okazja do pożyczenia zatrudnionego.

[srodtytul]Na urlop bezpłatny[/srodtytul]

Na taki krok pozwala instytucja urlopu bezpłatnego uregulowanego w art. 174[sup]1[/sup] § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem [b]wolno udzielić podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego przedsiębiorcy. Następuje to za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie[/b].

Pracodawcy – dotychczasowy i nowy – zawierają w tym celu porozumienie, ustalając m.in. okres „wynajmu”, rodzaj pracy, wysokość wynagrodzenia. Choć kodeks pracy tego nie wymaga, to warto zachować dla celów dowodowych formę pisemną takiego porozumienia.

Z osobą wypożyczoną wystarczy zawrzeć tylko terminową umowę o pracę, a więc na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy. Oczywiście czas jej trwania powinien się pokrywać się z okresem, na jaki opiewa porozumienie między firmami. Warunki pracy i płacy u nowego pracodawcy mogą być bardziej lub mniej korzystne niż w macierzystym stosunku pracy. Zależy to od uzgodnień między pracownikiem i stroną wypożyczającą.

Jeśli organizacja pracy nie będzie wymagała nawiązania stosunku pracy, dopuszczalne jest także jej świadczenie w ramach umowy cywilnej – zlecenia czy o dzieło.

[srodtytul]Można skrócić lub wydłużyć[/srodtytul]

Urlop bezpłatny udzielony w opisanym celu można zarówno skrócić, jak i wydłużyć, jeśli tylko porozumieją się szefowie w tej sprawie i zgodzi się zatrudniony. W trakcie takiego urlopu stosunek pracy ze starym zakładem trwa nadal, ulega jedynie zawieszeniu. Tak stwierdził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lutego 2002 r. (V CKN 748/00)[/b].

Urlop bezpłatny wzięty w celu podjęcia zatrudnienia w innym podmiocie wliczamy jednak do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownicze w macierzystej firmie. Tym samym pracownik nabywa wszystkie uprawnienia, w tym urlopowe. Po upływie wynajmu wraca do swojego dotychczasowego pracodawcy, na uprzednio zajmowane stanowisko i na niezmienionych warunkach. Innymi słowy jego stosunek pracy zostaje odwieszony.

[srodtytul]Stale wypożycza tylko agencja[/srodtytul]

Udzielenie urlopu bezpłatnego we wskazanym trybie nastąpi wbrew kodeksowi pracy, jeśli firma wypożyczy pracownika na stałe lub gdy zamierza zajmować się leasingiem podwładnych, tzn. zatrudnia ich w celu wynajmowania innym podmiotom. Działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług m.in. w zakresie pracy tymczasowej podlega bowiem pod [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773]ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link] i wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.

Zawodowym wypożyczaniem pracowników mogą się bowiem zajmować jedynie agencje pracy tymczasowej działające na podstawie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170706]ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.)[/link].