[b]Nie.[/b] Chałupnicy nie mają prawa do odprawy emerytalnej, chyba że na podstawie wewnątrzzakładowych regulacji obowiązujących u danego nakładcy. Jest to świadczenie ze stosunku pracy przysługujące wszystkim pracownikom; zostało wpisane do kodeksu pracy (art. 921) po nowelizacji z 2 lutego 1996 r.
Chałupniczkę najprawdopodobniej zdezorientował § 9b ust. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71181]rozporządzenia z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.)[/link]. Zgodnie z tym przepisem „w razie zbiegu prawa do odprawy przewidzianej w ust. 2 (z przyczyn dot. nakładcy – przyp. red.) i odprawy pieniężnej w związku z przejściem na rentę lub emeryturę wykonawcy przysługuje jedna, korzystniejsza dla niego odprawa”.
Cytowany przepis sugeruje, że chałupnikowi w razie odejścia z pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę przysługuje z tego tytułu odprawa, jeśli nie ma prawa do innej odprawy – z tytułu zwolnienia z przyczyn dotyczących nakładcy (np. ekonomiczne, organizacyjne). Tak jednak nie jest, gdyż [b]żaden przepis nie przewiduje dla wykonawców takiej odprawy[/b]. [b]Cytowany § 9b ust. 6 rozporządzenia dotyczy wyłącznie takiej sytuacji, gdy regulamin pracy nakładczej, umowa o pracę nakładczą itp. przewidują prawo do uzyskania takiej odprawy przez chałupnika.[/b]