[b]Zajmuję się w firmie rozliczaniem pomocy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych. Wypłacam obecnie na wniosek pracowników wyrównania wynagrodzeń chorobowych na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. Czy dopłaty te można ująć w bieżącym wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń SOD? Czy uzyskam w związku z tym wyższe wsparcie?[/b]
Wolno dopisać kwotę uiszczonej rekompensaty do wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okresy sprzed 7 lipca br., ale tylko robiąc korektę wcześniej wysłanych dokumentów do PFRON. Dodajemy w nich kwotę dopłaty do wynagrodzenia osiąganego z poz. 42 informacji INF-D-P.
[srodtytul]Co z nadwyżką[/srodtytul]
Doliczenie tego wyrównania do wynagrodzenia osiąganego na bieżąco, np. za wrzesień br., spowoduje jego zawyżenie. Wtedy przy okazji pierwszej kontroli z PFRON możemy mieć problem z wytłumaczeniem zawyżenia. Ponadto jeżeli teraz opisany pracownik ma wynagrodzenie osiągane wyższe od ustalonych kwot ryczałtu, a wybraliśmy ryczałtową metodę rozliczania podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, to i tak nie dostaniemy pomocy przekraczającej kwotę maksymalnego ryczałtu.
Nawet dokonując korekty, też należy najpierw sprawdzić, czy dopisane w ten sposób wyrównanie wynagrodzenia chorobowego do osiąganego pozwoli nam uzyskać większe dofinansowanie w poz. 50 druku INF-D-P. Jeżeli nie, dajmy sobie spokój z korektą. Dofinansowanie wynagrodzeń nie może bowiem przewyższać 100 proc. kosztów płacy, dla wybierających ryczałt – maksymalnych kwot ryczałtu. Dla przykładu: ci ostatni o statusie zakładu pracy chronionej nie dostaną zatem za niepełnosprawnego w stopniu lekkim więcej niż 374,40 zł.
[srodtytul]Kiedy korekta na plus[/srodtytul]
Może się też zdarzyć, że – zwiększając wynagrodzenie osiągane o wyrównanie wynagrodzenia chorobowego – podwyższymy jednocześnie kwotę do przekazania na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Wówczas warto z kolei zrobić korekty na plus i przeznaczyć te pieniądze na indywidualne programy rehabilitacji. Pamiętajmy, że korekty na plus za 2008 r. wolno robić do 30 września 2009 r. Ci, którzy chcieli skorygować na plus dokumenty za 2007 r., stracili już taką szansę (mogli to uczynić do 30 września 2008 r.).
[srodtytul]Nie podniesiemy refundacji[/srodtytul]
Zaznaczam, że opisane wyrównanie wynagrodzenia chorobowego wchodzi tylko do wynagrodzenia osiąganego (poz. 42 informacji INF-D-P), ale nie do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (poz. 50 dokumentu INF-U-P). Nie możemy więc z tego tytułu zwiększyć uzyskiwanej z PFRON refundacji składek. Oczywiste jest, że wyrównanie pracownikowi niepełnosprawnemu w związku z orzeczeniem Trybunału z 24 czerwca br. z kolei np. zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego nie ma żadnego wpływu na uzyskiwanie dofinansowań wynagrodzeń z PFRON. Ani zasiłek chorobowy, ani macierzyński nie wchodzi bowiem do wynagrodzenia osiąganego, które bierzemy pod uwagę w trakcie ustalania kwoty dofinansowania.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych [/i]