Przedsiębiorcy mający siedzibę na terenie województwa łódzkiego mogą już się starać o środki unijne. Władze samorządowe uruchomiły konkurs z regionalnego programu operacyjnego. Dla firm zarezerwowano w nim środki w tzw. trzeciej osi priorytetowej „Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość”. Konkurs dotyczy drugiego działania tej osi, czyli „Podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw”.
Przy wsparciu unijnych środków łódzcy przedsiębiorcy mogą udoskonalić swoje firmy lub dostosować je do wyzwań związanych z przepisami środowiskowymi. Jak można z nich skorzystać? Na przykład firma produkująca zabawki może udoskonalić linie produkcyjne, tak aby zużywały mniej energii lub skuteczniej (efektywniej) wykorzystywały surowce. Zakład stolarski może nabyć maszyny i urządzenia do precyzyjnej obróbki materiałów, dzięki którym będzie mógł zaproponować nowe (ulepszone) produkty. Dodatkowo może zainwestować w urządzenia do skutecznego oczyszczania powietrza, dzięki czemu poprawi warunki BHP w zakładzie. Firmy mogą nabyć oprogramowanie komputerowe i licencje, które pozwolą im skuteczniej działać na rynku. Uogólniając, na dofinansowanie mogą liczyć projekty polegające na bezpośrednich inwestycjach w przedsiębiorstwo. Te należy rozumieć jako projekty inwestycyjne dotyczące wprowadzenia nowych, dodatkowych produktów lub zasadniczej zmiany dotychczasowego procesu produkcyjnego m.in. w zakresie:
- zastosowania nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach (nabycie niezbędnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – patentów, licencji, know-how, związanych bezpośrednio z zakupem i użytkowaniem środków trwałych), w tym prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko,
- wprowadzenia nowych rozwiązań organizacyjnych prowadzących do poprawy produktywności i efektywności (w tym np. marketingowych, logistycznych, w zakresie dystrybucji, systemów informatycznych oraz zarządzania przedsiębiorstwem), zakupu niezbędnych urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych dotyczących wprowadzenia takich zmian organizacyjnych,
- uzyskania certyfikatów dla wytwarzanych produktów oraz świadczonych usług (w zakresie, w jakim związane są z nową inwestycją).
O wsparcie z RPO mogą się ubiegać wszyscy przedsiębiorcy, jak również partnerstwa małych i średnich przedsiębiorstw. To nietypowe rozwiązanie, bowiem w większości województw ze wsparcia wyłączone są duże firmy. W Łódzkiem będą one mogły uzyskać dofinansowanie, jeśli dowiodą, że inwestycja jest strategiczna dla regionu.
Warunkiem dotyczącym wszystkich wnioskodawców jest funkcjonowanie na rynku co najmniej od roku. Oznacza to, że nie przewidziano w tym konkursie wsparcia dla tzw. start-upów, czyli właśnie takich firm, które działają na rynku krócej niż 12 miesięcy. Ponadto firma składająca wniosek musi przedstawić sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości. Innym warunkiem, który trzeba spełnić, jest zagwarantowanie, że realizacja inwestycji objętej wsparciem rozpocznie się nie później niż 12 miesięcy od daty rozstrzygnięcia konkursu (co planowane jest na styczeń 2009 r.).
Maksymalny poziom dotacji zależy od wielkości beneficjenta (firmy wnioskodawcy). I tak co do zasady wynosi on 50 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych. Jednak może on być podniesiony o 10 pkt proc. w przypadku firm średniej wielkości oraz o 20 pkt proc. w przypadku mikro- i małych przedsiębiorców (jednak w obu przypadkach nie dotyczy to podmiotów działających w sektorze transportu, dla nich właściwy jest poziom 50 proc.). Na cały konkurs władze samorządowe postanowiły przeznaczyć ponad 80 mln zł. Warto również pamiętać, że maksymalna wartość projektu nie może przekroczyć 8 mln zł. Pozostałe warunki, które powinien spełniać projekt, wynikają z kryteriów oceny formalnej i merytorycznej.
W trakcie oceny merytorycznej wniosków weryfikacji będą podlegać między innymi takie kryteria jak: potencjał wnioskodawcy (np. w zakresie posiadanych: certyfikatów np. EMAS czy ISO, patentów lub chronionych wzorów użytkowych oraz wskaźnika zadłużenia), uwzględnienie w projekcie powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw (np. w zakresie współpracy z jednostkami naukowymi), wykorzystanie elementów prowadzonych bądź zakupionych wyników prac badawczo-rozwojowych. Dodatkowo punktowane będzie utworzenie własnego działu prowadzącego badania bądź nawiązanie w tym zakresie współpracy z jednostką badawczą. Na pozytywną ocenę mogą liczyć projekty przyczyniające się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko (np. 4 pkt otrzyma wniosek, w którym będzie wykazane, że dzięki realizacji inwestycji zmniejszy się negatywne oddziaływanie na środowisko, w tym ograniczenie emisji o 20 i więcej procent). Szanse przedsiębiorcy zwiększy też wdrażanie wysokich technologii lub tzw. usług wiedzochłonnych (np. produkcja instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych lub usług przetwarzania danych, obsługi baz danych albo doradztwa w zakresie programowania). Ponadto im nowsza technologia (w szczególności niestosowana w Polsce lub stosowana poniżej jednego roku), tym więcej punktów. Jeszcze innym kryterium umożliwiającym zdobycie punktów jest zatrudnienie nowych pracowników. W tym przypadku wniosek otrzyma:
- 0 pkt – brak przyrostu zatrudnienia;
- 1 pkt – wzrost zatrudnienia poniżej 5 proc.;
- 2 pkt – wzrost od 5 do 10 proc.;
- 3 pkt – przyrost zatrudnienia powyżej 10 proc.
Kryteria wyboru projektów można znaleźć w jednym z załączników do regulaminu konkursu (dostępny na www.cop. lodzkie.pl).
Wnioski należy składać w Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, punkt przyjmowania wniosków (ul. Roosevelta 15, 90-056 Łódź). Należy je dostarczyć do 3 października. Po tym terminie dokumenty nie będą przyjmowane. Dotyczy to również wysłania wniosku pocztą. W takiej sytuacji o terminie dostarczenia nie decyduje data nadania (stempla pocztowego), lecz wpływu dokumentów do centrum. Szczegółowe informacje o konkursie, wzory dokumentów oraz wytyczne dotyczące naboru i oceny wniosków dostępne są na stronie internetowej www.cop.lodzkie.pl oraz pod nr. tel. 042 230 15 55 lub 042 230 15 56.
przeznaczono na rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw w województwie łódzkim
Dodatkowe punkty uzyska projekt, który spełni specyficzne kryteria związane z jego lokalizacją. Może to dotyczyć realizacji projektu w gminach cechujących się najniższą przedsiębiorczością (w porównaniu ze średnią dla województwa na podstawie wskaźnika: liczba podmiotów w systemie REGON na 1000 mieszkańców) albo umieszczenia projektu w specjalnych strefach. I tak wniosek otrzyma:
- 0 pkt – inwestycja nie jest zlokalizowana w zintegrowanych obszarach biznesowych,
- 1 pkt – inwestycja jest zlokalizowana w zintegrowanym obszarze biznesowym, ale innym niż wymienione poniżej,
- 2 pkt – inwestycja jest zlokalizowana na terenie inkubatora przedsiębiorczości lub parku przemysłowego,
- 3 pkt – inwestycja jest zlokalizowana na terenie parku technologicznego,
- 4 pkt – inwestycja jest zlokalizowana w strefie ekonomicznej,
- 0 pkt – inwestycja jest zlokalizowana na terenie o poziomie przedsiębiorczości 100 i więcej proc. średniej wojewódzkiej,
- 1 pkt – inwestycja jest zlokalizowana na terenie, gdzie współczynnik ten kształtuje się na poziomie poniżej 100 proc.,
- 2 pkt – projekt będzie realizowany na terenie o współczynniku poniżej 85 proc.,
- 3 pkt – projekt będzie realizowany na terenie o współczynniku poniżej 65 proc.,
- 4 pkt – inwestycja jest zlokalizowana na terenie, na którym współczynnik przedsiębiorczości kształtuje się na poziomie poniżej 50 proc. średniej wojewódzkiej.
Umowy o dofinansowanie projektów w przypadku dopełnienia wszelkich formalności przez potencjalnych beneficjentów podpisywane będą w ciągu ok. 50 dni roboczych od daty podjęcia uchwały o wyborze projektów do dofinansowania.
Przy założeniu, że wniosek był prawidłowy i przeszedł wszystkie etapy oceny aż do wyboru do dofinansowania, a poszczególne terminy oceny wniosków nie zostały przedłużone, beneficjent, zgodnie z regulaminem konkursu, informację o ewentualnym przyznaniu dotacji mógłby otrzymać z początkiem przyszłego roku. Pierwszych płatności planujemy dokonywać na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2009 roku.
Do przedsiębiorców lub instytucji wspierających przedsiębiorczość w programie łódzkim skierowane są następujące działania:
- 3.1 „Wsparcie jednostek B+R”
- 3.2 „Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw”
- 3.3 „Rozwój B+R w przedsiębiorstwach”
- 3.4 „Rozwój otoczenia biznesu”
- 3.5 „Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna”