Ministerstwo Pracy jeszcze w tym roku chce zmniejszyć pomoc dla zakładów, które zatrudniają przy pilnowaniu osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Jest gotowy projekt zmiany rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (DzU nr 240, poz. 1756).

Pracodawcy będą obniżać kwotę ryczałtowo określonych podwyższonych kosztów zatrudniania wskazanych osób o 12,5 proc. najniższego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wyliczenia ryczałtu.

– Miesięczna pomoc na jedną osobę będzie o ponad 100 zł niższa – zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku – zapowiada Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Polskie reguły udzielania pomocy pracodawcom osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności zakwestionowała Komisja Europejska. Uznała, że są sprzeczne z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy państwa, gdy jej wartość przekracza ryczałtowo ustalone podwyższone koszty zatrudnienia. Nasze przepisy trzeba więc dostosować do rozporządzenia KE nr 2204 (które niebawem przestanie obowiązywać).

Reklama
Reklama

Chodzi o to, że zatrudnieni przy pilnowaniu – w przeciwieństwie do pozostałych niepełnosprawnych o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności – pracują w normalnym, a nie ograniczonym czasie pracy (art. 16 ustawy o rehabilitacji). Zasadniczo bowiem (zgodnie z art. 15) taki niepełnosprawny może pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Jeśli pracuje przy pilnowaniu – odpowiednio 8 i 40 godzin. Art. 6 ust. 2 rozporządzenia KE zakazuje udzielania pomocy przekraczającej niezbędną do zrekompensowania zmniejszonej przez niepełnosprawność produktywności pracownika. Jeśli więc dana osoba pracuje w standardowym wymiarze czasu, to pomoc powinna być niższa niż przyznawana na zatrudnionego, który pracuje mniej godzin.