Ministerstwo Pracy jeszcze w tym roku chce zmniejszyć pomoc dla zakładów, które zatrudniają przy pilnowaniu osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Jest gotowy projekt zmiany rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (DzU nr 240, poz. 1756).

Pracodawcy będą obniżać kwotę ryczałtowo określonych podwyższonych kosztów zatrudniania wskazanych osób o 12,5 proc. najniższego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wyliczenia ryczałtu.

– Miesięczna pomoc na jedną osobę będzie o ponad 100 zł niższa – zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku – zapowiada Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Polskie reguły udzielania pomocy pracodawcom osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności zakwestionowała Komisja Europejska. Uznała, że są sprzeczne z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy państwa, gdy jej wartość przekracza ryczałtowo ustalone podwyższone koszty zatrudnienia. Nasze przepisy trzeba więc dostosować do rozporządzenia KE nr 2204 (które niebawem przestanie obowiązywać).

Chodzi o to, że zatrudnieni przy pilnowaniu – w przeciwieństwie do pozostałych niepełnosprawnych o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności – pracują w normalnym, a nie ograniczonym czasie pracy (art. 16 ustawy o rehabilitacji). Zasadniczo bowiem (zgodnie z art. 15) taki niepełnosprawny może pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Jeśli pracuje przy pilnowaniu – odpowiednio 8 i 40 godzin. Art. 6 ust. 2 rozporządzenia KE zakazuje udzielania pomocy przekraczającej niezbędną do zrekompensowania zmniejszonej przez niepełnosprawność produktywności pracownika. Jeśli więc dana osoba pracuje w standardowym wymiarze czasu, to pomoc powinna być niższa niż przyznawana na zatrudnionego, który pracuje mniej godzin.