Anna Nowak po kilku latach pracy w kwiaciarni chciałaby otworzyć własną. Na nowym osiedlu są do wynajęcia lokale użytkowe. O własnej kwiaciarni marzy od dawna. Nie wie jednak, jak zarejestrować działalność i skąd wziąć pieniądze na start. Z pomocą przyjdzie Europejski Fundusz Społeczny, bo jedno z jego działań w programie „Kapitał ludzki” przeznaczono na wspieranie przedsiębiorczości i samozatrudnienia.
Pomoc jest udzielana na podstawie rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki” (DzU z 2008 r. nr 90, poz. 557).
Za realizację działania 6.2 dla tych, którzy myślą o uruchomieniu własnego biznesu, w każdym regionie odpowiadają wojewódzkie urzędy pracy lub urzędy marszałkowskie.
Na czym ma polegać pomoc? Wystarczy, że mamy pomysł na własną firmę. Z takim projektem zgłaszamy się do firmy szkoleniowej (doradczej, powiatowego urzędu pracy), która wybierze do realizacji to działanie na zlecenie WUP (lub urzędu marszałkowskiego).
Pierwszym etapem wsparcia są usługi szkoleniowo-doradcze. Wtedy dowiemy się, jak zarejestrować działalność, gdzie złożyć wymagane dokumenty, poznamy podstawy prawa niezbędne do prowadzenia wybranego biznesu. Chętni dowiedzą się też, jak przygotować dobry biznesplan.
Po zarejestrowaniu działalności rozpocznie się etap drugi, który polega na uzyskaniu nawet 40 tys. zł dotacji. Uwzględniając własne pieniądze i ewentualny kredyt bankowy, wystarczy to na uruchomienie małej firmy. Co więcej przez sześć miesięcy (w uzasadnionych wypadkach do 12 miesięcy) można liczyć na tzw. wsparcie pomostowe. Co miesiąc będzie wypłacana pewna kwota na finansowanie bieżącej działalności (około minimalnej pensji krajowej obowiązującej na dzień wypłaty dotacji) oraz doradztwo w efektywnym wykorzystaniu dotacji.
O wsparcie nie mogą ubiegać się te osoby, które w ciągu roku od wystąpienia o pomoc prowadziły własną działalność gospodarczą. Jeżeli jednak od likwidacji firmy minął rok, to nie ma przeszkód. Ponadto priorytetowo będą traktowane pomysły zgłaszane przez osoby bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, poniżej 25 lat oraz powyżej 45 lub 50 roku życia. Spełnienie tych kryteriów nie jest jednak obligatoryjne i nie wymaga udziału w żadnych konkursach.
Wsparcia będą udzielać urzędy marszałkowskie, WUP lub inne instytucje przez nie wskazane, które przejdą weryfikację. To one otrzymają unijne pieniądze, za które zorganizują szkolenia, usługi doradcze i wreszcie udzielą dotacji.