Przypominamy, że do 1 grudnia zarejestrować się powinien każdy, kto produkuje bądź sprowadza spoza UE co najmniej tonę substancji objętych rozporządzeniem REACH.

Jesteśmy producentem farb i rozpuszczalników. Nie produkujemy nowych substancji. Są to wyłącznie preparaty będące mieszaninami różnych składników. Kupujemy je tylko w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Naszym zdaniem rejestracja nas nie dotyczy, jesteśmy bowiem dalszym użytkownikiem. Czy mamy rację?

Z podanych informacji wynika, że są państwo dalszymi użytkownikami substancji i nie mają obowiązku rejestracji substancji. Jednak powinni państwo uczestniczyć w procesie przygotowania dokumentacji rejestracyjnej do sporządzania Raportu Bezpieczeństwa Chemicznego w zakresie zastosowań substancji, które was dotyczą.

Czy musimy zgłaszać do wstępnej rejestracji wszystkie składniki, które stosujemy do produkcji preparatu? Kupujemy je w Polsce lub w krajach unijnych. Może wystarczy, że zostały one zarejestrowane przez producentów? Jeśli tak, to jaki dokument otrzymany od nich zwolniłby nas z konieczności rejestracji?

Wystarczy wykazanie, że otrzymują państwo substancje od innych osób w łańcuchu dostaw. Mogą to być np. faktury. Każdy rejestrujący otrzyma numer rejestracji już po jej przeprowadzeniu i takie numery będą się pojawiać na kartach charakterystyki lub na informacjach przesyłanych w łańcuchu dostaw zgodnie z art. 32 rozporządzenia REACH.

Jesteśmy producentem żywności. Swój towar pakujemy w opakowania zbiorcze – kartony, które nie mają kart charakterystyki. Czy mamy obowiązki wynikające z rozporządzenia REACH? Duża sieć supermarketów wymaga od nas przedstawienia dokumentów, że je wypełniamy. Jeżeli mamy takie obowiązki, to z jakiego tytułu – jako dalszy użytkownik czy jako dystrybutor?

Jeżeli nie są państwo producentami lub importerami opakowań spoza UE, to nie mają państwo takich obowiązków.

Natomiast opakowanie należy uważać za produkt spełniający definicję wyrobu. To producenci wyrobów mają obowiązki wynikające z art. 7 rozporządzenia REACH. Jeżeli mamy do czynienia z importem spoza UE i gdy wyrób zawiera substancje, których uwolnienie jest zamierzone, a tych substancji jest więcej niż 1 tona, to producent ma obowiązek zarejestrowania substancji. W przypadku produkcji wyrobu producent ma obowiązek zarejestrowania takiej substancji, jeżeli powstaje ona w wyrobie. Ponadto jeżeli wyrób zawiera substancje spełniające kryteria art. 57 (tzw. CMR kat. 1 lub 2, PBT, vPvB i inne stwarzające szczególne obawy), to producent lub importer mają obowiązek poinformowania o tym agencji. Myślę także, że opakowania do żywności nie zawierają substancji CMR, natomiast mogą zawierać substancje PBT vPvB zgodnie z załącznikiem XIII.

Nasza firma zajmuje się tworzywami sztucznymi. Granulat do produkcji sprowadzamy zarówno z krajowych firm, jak i z Rosji. W skład naszych tworzyw wchodzą polimery. Czy musimy je rejestrować w systemie REACH?

Zgodnie z rozporządzeniem REACH polimery nie podlegają rejestracji. Natomiast trzeba rejestrować wszystkie monomery i inne substancje wchodzące w skład polimerów, jeżeli sprowadza pan polimer spoza UE. Jeżeli ktoś np. produkuje bądź importuje polietylen, to musi zarejestrować etylen. Mógłby pan tego nie rejestrować, gdyby producent tego polimeru ustanowił na terenie UE swojego wyłącznego przedstawiciela. Musi jednak pan otrzymać taką informację. Nie należy przy tym mylić wyłącznego przedstawiciela do celów rejestracji REACH, który zajmuje się wyłącznie rejestracją substancji, z wyłącznym przedstawicielem handlowym, który może się w ogóle tym nie zajmować. Jeżeli producent polimeru spoza UE ustanowi wyłącznego przedstawiciela do celów rejestracji, to działa na rzecz wszystkich importerów tego polimeru na teren Wspólnoty. Wyłącznego przedstawiciela nie mogą powołać importerzy, leży to wyłącznie w gestii producenta.