Od początku 2008 r. obowiązuje nowy system uzyskiwania pomocy finansowej z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych i jej rozliczania w drukach sprawozdawczych. Zmiany wynikają ze znowelizowanej od tej daty ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92). Chodzi o dofinansowania wynagrodzeń takich osób oraz refundacje odprowadzonych za nich składek, jakie otrzymujemy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Najważniejsze modyfikacje w porównaniu z poprzednim systemem zdobywania takiego wsparcia, obowiązującego do końca poprzedniego roku, to:

- rezygnacja z dofinansowania pensji niepełnosprawnych mających ustalone prawo do emerytury,

- przyjęcie zasady, że najpierw regulujemy składki na czas, a potem dostajemy refundację,

- przyznanie prawa do refundacji składek niepełnosprawnym rencistom prowadzącym działalność gospodarczą oraz niepełnosprawnym rolnikom lub rolnikom zobowiązanym do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników,

- obniżenie maksymalnych ryczałtów (forma podwyższonych kosztów zatrudniania niepełnosprawnych) dla pracodawców z otwartego rynku za osoby ze schorzeniami specjalnymi,

- wprowadzenie obowiązku comiesięcznego składania wniosków o uzyskaną pomoc i informacji za poszczególnych podwładnych.

Jeśli uzyskujemy dofinansowania, składamy co miesiąc:

- wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych Wn-D,

- załączane do niego miesięczne informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności za poszczególnych pracowników, za których dostajemy dofinansowania, z uwzględnieniem cierpiących na schorzenia specjalne INF-D-P.

Gdy mamy prawo do refundacji składek, przekazujemy co miesiąc:

- wniosek o wypłatę miesięcznej refundacji składek a ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych Wn-U,

- załączane do niego miesięczne informacje o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, składkach na ubezpieczenia społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności za poszczególnych pracowników z uwzględnieniem cierpiących na schorzenia specjalne INF-U-P.