[b]Wypełniam formularz pozwu i nie jestem pewien, czy mam coś wpisać w pole 3.1.2. „Pełnomocnik powoda”. Otóż powodem jest osoba prawna (sp. z o.o.), a ja ją reprezentuję jako prokurent wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego z prawem jednoosobowej reprezentacji. Sądzę, że to pole powinienem pominąć, ponieważ dotyczy ono raczej sytuacji, gdy powód korzysta z usług zewnętrznego prawnika. Czy jednak mam tam wpisać siebie jako osobę fizyczną reprezentującą spółkę?[/b]

W praktyce, wypełniając formularz pozwu, w rubryce 3.1.2 „Pełnomocnik powoda” najczęściej wpisujemy profesjonalnego pełnomocnika procesowego – radcę prawnego lub adwokata, który reprezentuje powoda. Zdarzają się również sytuacje, że pełnomocnikiem osoby prawnej jest jej pracownik. Zgodnie bowiem z art. 87 § 2 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. W powyższych sytuacjach należy pamiętać, że do pozwu trzeba dołączyć pełnomocnictwo udzielone tym osobom do reprezentowania spółki.

Działanie zaś w imieniu spółki jej prokurenta może być rozumiane dwojako. Może on bowiem uzupełniać reprezentację spółki na zewnątrz, np. gdy przy łącznej reprezentacji podpisze pozew wraz z jednym członkiem zarządu. Może też, w wypadku tzw. prokury samoistnej, sam działać w imieniu osoby prawnej.

Sprawa się o tyle komplikuje, że zgodnie z definicją prokury zawartą w art. 1091 § 1 kodeksu cywilnego jest ona pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W związku z tym prokurent jest właśnie pełnomocnikiem. Należałoby uznać, iż w sytuacji, w której działa on łącznie z innym członkiem zarządu, rubrykę 3.1.2. formularza należałoby przekreślić. Gdyby jednak miała miejsce sytuacja wskazana w pytaniu, tzn. prokurent samoistny sam podpisywałby pozew, powinien się on wpisać jako właśnie pełnomocnik spółki. Dowodem jego umocowania byłby załączony do pozwu odpis danych spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Ze względu na ten szczególny charakter prokury sądy nie powinny jednak w tej ostatniej sytuacji traktować przekreślenia rubryki 3.1.2. jako błędu.

[i]Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy[/i]