Zostały one umieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (www.funduszestrukturalne.gov.pl). Dla wszystkich beneficjentów (potencjalnych wnioskodawców) jest to jeden z ważniejszych dokumentów. Na jego podstawie można bowiem zweryfikować trafność projektu (inwestycji) i samodzielnie ocenić szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania.

Jeżeli przedsiębiorca zorientuje się, że jego wniosek nie otrzyma wymaganej liczby punktów, jest czas, żeby zmienić jego zapisy. Może się to oczywiście wiązać z koniecznością modyfikacji całego projektu, ale jeżeli poważnie myślimy o uzyskaniu unijnego wsparcia, wniosek musi być jak najlepszy. Jeżeli, przykładowo, można w czasie oceny uzyskać maksymalnie 100 punktów, to musimy być bardzo blisko tego wyniku. Ze względu na dużą konkurencję należy założyć, że tylko takie wnioski zostaną dopuszczone do realizacji.

Zgodnie z zatwierdzoną wersją kryteriów każdy wniosek przyjmowany w trybie konkursowym będzie musiał przejść przez etap oceny formalnej oraz oceny merytorycznej I i II stopnia. Zatem przedsiębiorca, studiując ten dokument, przekona się, jakie warunki musi spełnić wniosek, aby przejść ocenę formalną (m.in. musi być złożony w odpowiednim terminie, na odpowiednim formularzu, musi mieć wypełnione wszystkie wymagane pola, musi być kompletny i zawierać wszystkie załączniki).

Mogą być również stosowane dodatkowe kryteria formalne. Przykładowo, dla projektów przewidujących wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych (działanie 9.4) przewiduje się badanie terminu gotowości projektu do realizacji. Nie może on być dłuższy niż 18 miesięcy od momentu zakończenia naboru wniosków (czyli w ciągu tego okresu firma musi rozpocząć inwestycję).

W części dotyczącej oceny merytorycznej można sprawdzić, ile punktów da się uzyskać za spełnienie ustalonych kryteriów i jaka jest ich waga. Przykładowo, firmy, które chciałyby otrzymać wsparcie na wdrażanie najlepszych dostępnych technik (działanie 4.3), mogą uzyskać dwa punkty, jeżeli dysponują certyfikatem zarządzania zasobami środowiska EMAS, a jeden punkt, jeżeli dysponują certyfikatem ISO 14001.