Jeżeli mamy pomysł na rozwój firmy, na pewno warto wdrożyć go w życie. Przedsiębiorcy, którzy chcą utrzymać się na rynku, muszą się stale rozwijać, wprowadzać nowe produkty, usługi i udoskonalać już istniejące. Dla wielu dodatkową motywacją może być szansa uzyskania częściowego zwrotu kosztów poniesionych na takie inwestycje. Jednak zanim przystąpimy do sporządzania wniosku, zweryfikujmy i oceńmy szansę na jego uzyskanie. Praca nad wnioskiem to nie tylko wielogodzinne zaangażowanie naszych pracowników, może się ona również wiązać z wydatkami.
Zgodnie z umieszczonym obok wzorem karty tzw. uszczegółowienia programu należy w pierwszej kolejności sprawdzić kilka najistotniejszych elementów. Najpierw musimy sprawdzić, czy firma znajduje się w grupie beneficjentów. Jeżeli nie, nie ma sensu składać wniosku, gdyż zostanie on odrzucony z przyczyn formalnych. Podobnie należy zweryfikować kategorię przykładowych projektów. Jeżeli nasz pomysł wpisuje się w wybrane przez przedsiębiorcę działanie, należy sprawdzić, jaka jest dopuszczalna minimalna i maksymalna wartość inwestycji. To również pozwoli sprawdzić, czy akurat nasz pomysł ma szansę na uzyskanie unijnych środków. Oczywiście możemy tak zmodyfikować wartość inwestycji, żeby w tych limitach się zmieścić.
Fundusze strukturalne (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny) działają na podstawie unijnych rozporządzeń. Te wyznaczają, na jakie rodzaje działalności można z nich uzyskać wsparcie, a jakie są kategorycznie wyłączone. I tak ze wsparcia wyłączona jest działalność związana z wytwarzaniem produktów rolnych wymienionych w załączniku I do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (te mogą liczyć na wsparcie z innych programów). Co do zasady z dofinansowania z funduszy strukturalnych wyłączona jest m.in. produkcja:
- żywych zwierząt,
- mięsa i podrobów jadalnych,
- przetworów z mięsa, ryb lub skorupiaków,
- produktów mleczarskich,
- jaj ptasich,
- miodu naturalnego,
- drzew i innych roślin,
- warzyw oraz niektórych korzeni,
- owoców i orzechów,- kawy, herbaty i przypraw,
- zbóż,
- tytoniu nieprzetworzonego, odpadów tytoniowych,
- cukru, syropów.
Wsparcie z funduszy strukturalnych nie może zostać również udzielane w sektorach rybołówstwa i akwakultury, hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla, budownictwa okrętowego oraz włókien syntetycznych.
Na dofinansowanie nie mogą również liczyć podmioty, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem. Może to dotyczyć w szczególności firmy, która korzystała już ze wsparcia i wykorzystała przyznane jej środki niezgodnie z umową o dofinansowanie. Ze wsparcia wyłączone są również podmioty znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Weryfikacja wspomnianego załącznika I nie jest prostym zadaniem. Dlatego pomocniczo warto sięgnąć do dokumentów krajowych. Na przykład na potrzeby programu krajowego „Innowacyjna gospodarka” Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało ekspertyzę dotyczącą rodzajów działalności gospodarczej wykluczonych ze wsparcia. Dokument można pobrać ze strony ministerstwa (www.mrr.gov.pl – zakładka pomoc publiczna). Dokument ten posługuje się numerami Polskiej Klasyfikacji Działalności, stąd łatwiej będzie zweryfikować, czy projekt nie dotyczy właśnie jednej z takich wykluczonych działalności. W celu łatwiejszego się po nim poruszania dokument podzielony jest na części:
- produkty rybołówstwa i akwakultury,
- sektor hutnictwa żelaza i stali,
- sektor włókien syntetycznych,
- sektor górnictwa węgla,
- sektor budownictwa okrętowego,
- produkty imitujące lub zastępujące mleko i przetwory mleczne,
- sektor transportu drogowego,
- pomoc „eksportowa”,
- pomoc, która uprzywilejowuje produkty krajowe,
- rodzaj działalności gospodarczej a charakter wspieranego przedsięwzięcia,
- produkcja, przetwarzanie oraz wprowadzanie do obrotu produktu rolnego.
Samo posiadanie w KRS wpisanego numeru działalności, który wyklucza ze wsparcia, nie oznacza jeszcze, że firma nie może się o nie ubiegać. Czym innym jest bowiem dominujący przedmiot działalności, a czym innym projekt, o dofinansowanie którego się staramy. Przykładowo firma wytwarzająca produkty rolne, o których mowa w załączniku I, może jednocześnie prowadzić działalność agroturystyczną. W takim wypadku inwestycja dotycząca modernizacji lub rozbudowy infrastruktury związanej z takimi usługami nie podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów pomocy publicznej dotyczącej rolnictwa. Podobnie przedsiębiorstwo, którego głównym przedmiotem działalności jest produkcja pełnomorskich statków handlowych, może też produkować jachty turystyczne. W takiej sytuacji projekt, który przewidywałby rozbudowę zakładu w części dotyczącej budowy jachtów, ponownie nie podlegałby ograniczeniom. W celu sprawdzenia kodów PKD pomocniczo można również sięgnąć do rozporządzeń ministra rolnictwa określających sposób przyznawania pomocy ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 –2013. Jeżeli rozporządzenie przewiduje wsparcie na określoną działalność związaną z produkcją towarów rolnych to automatycznie oznacza to jej wyłączenie ze wsparcia z funduszy strukturalnych. Obowiązuje tu bowiem tzw. zasada demarkacji, czyli rozdzielenia wsparcia określonych rodzajów działalności. Przykładowo można wskazać rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego PROW na lata 2007 – 2013 (projekt, wykaz PKD stanowi załącznik do niego).
[ramka][b]Uwaga![/b]
W przypadku firm prowadzących działalność w zakresie transportu ze wsparcia wykluczony jest zakup środków transportu. Takie firmy nie mogą zatem uzyskać dofinansowania na zakup samochodów.[/ramka]
[ramka][b]Ważne[/b]
[b]Przykładowe kody (podklasa) PKD[/b], które wykluczają ze wsparcia z programu „Innowacyjna gospodarka”. Szczegóły i wyjątki zawiera ekspertyza Ministerstwa Rozwoju Regionalnego:
03.11Z, 03.12Z, 03.21Z,
10.20Z, 10.73Z, 24.10Z,
24.20Z, 24.32Z, 20.60Z,
13.10C, 05.10Z, 30.11Z,
33.15Z, 10.89Z, 01.41Z,
01.42Z, 01.44Z, 01.45Z,
01.46Z, 01.47Z, 01.49Z,
10.11Z, 10.12Z, 03.11Z,
03.12Z, 03.21Z, 10.20Z,
10.42Z, 10.51Z, 01.47Z,
01.49Z, 01.19Z, 01.30Z,
01.29Z, 02.30Z, 01.13Z,
01.21Z, 01.22Z, 01.23Z,
01.24Z, 01.25Z, 01.27Z[/ramka]