Chodzi wyłącznie o zaangażowanych w formie stosunku pracy, a więc na podstawie umów o pracę, powołania, wyboru, mianowania czy spółdzielczej umowy o pracę. Nie wolno zatem głosować osobom wykonującym umowy cywilnoprawne, np. zlecenia, o dzieło ani chałupnikom.
Kandydatem na członka rady może natomiast zostać każdy pracownik z co najmniej rocznym stażem w firmie, chyba że działa ona krócej. W stażu tym uwzględniamy zatrudnienie w poprzednim zakładzie, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie art. 231 kodeksu pracy. Także w innych przypadkach przejścia zakładu, gdy przepisy szczególne przewidują następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzednika.
Wliczenie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy nie wchodzi więc w grę w razie przejęcia pracowników nie na podstawie ustawy, ale porozumienia pracodawców. Potwierdził to [b]Sąd Najwyższy w uchwale z 20 maja 1977 r. (I PZP 18/77)[/b]. W rezultacie do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość ochrony przed zwolnieniem, przyjmuje się również pracę w zakładzie, który zmienił właściciela w drodze dziedziczenia, czasami dzierżawy bądź nawet faktycznego przejęcia majątku.
Do rady wybieranej przez pracowników nie mogą jednak kandydować:
- kierujący jednoosobowo zakładem pracy i jego zastępcy,
- wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem,
- młodociani,
- główny księgowy,
- radca prawny.