[b]Chcę kupić nieruchomość na licytacji komorniczej. Z działu czwartego księgi wieczystej wynika, że właściciel (będący dłużnikiem, którego dotyczy postępowanie egzekucyjne) sprzedał tę nieruchomość przed wszczęciem egzekucji. Tyle tylko, że nabywca nie został jeszcze ujawniony w księdze. Czy w takiej sytuacji sprzedaż komornicza będzie ważna?[/b]

Ostrożnym odradzamy kupno takiej nieruchomości. Nawet jeśli nabywca raczej stałby się jej właścicielem. Dlaczego „raczej”? Zacznijmy od tego, że w literaturze przyjmuje się na ogół, iż nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej ma charakter pierwotny. Oznacza to m.in., że nabywca staje się właścicielem rzeczy niezależnie od tego, komu tak naprawdę przysługiwało do tej pory prawo własności. Często nawet wbrew woli tego ostatniego.

Na czym zatem polega problem? Otóż brakuje przepisu, który wprost mówiłby, że nabywca nieruchomości staje się jej właścicielem niezależnie od tego, kto był nim poprzednio. Kodeks postępowania cywilnego stanowi tylko, że z chwilą zaakceptowania wyniku licytacji przez sąd wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Znikają zatem hipoteki, umowne prawo pierwokupu itp. Trudno jednak powiedzieć, że na nieruchomości ciąży własność.

[i]Podstawa prawna: art. 1000 kodeksu postępowania cywilnego[/i]