Dostanie zwrot, jeśli przeszkoli ich w związku ze zmianą profilu produkcji prowadzonej w firmie. Pomocy tej udziela marszałek województwa według rozporządzenia z 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy udzielaniu zakładom pracy chronionej pomocy finansowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DzU nr 125, poz. 1161 ze zm.) oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 68/2001 z 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu WE do pomocy szkoleniowej. Zainteresowany ma szansę na zwrot kosztów:
- zakwaterowania i wyżywienia, jeżeli szkolenie odbywa się w innej miejscowości niż mieszka uczestnik,
- przejazdu na szkolenie, w tym przewodnika lub opiekuna dla osoby ze znaczną niepełnosprawnością,
- wynagrodzenia tłumacza języka migowego albo lektora dla niewidomych lub opiekuna dla osoby upośledzonej ruchowo ze znaczną niepełnosprawnością,
- niezbędnych badań lekarskich, psychologicznych, diagnostycznych,
- uzgodnionej należności dla jednostki szkolącej,
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków uczestników.
Pracodawca organizujący szkolenie z funduszy PFRON może jeszcze liczyć na refundację wynagrodzeń dla wykładowców, podróży osób prowadzących szkolenie i niepełnosprawnych, usług doradczych związanych z danym szkoleniem, materiałów oraz amortyzacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby szkolenia, jeśli nie zostały kupione ze środków publicznych w ciągu siedmiu lat przed rozpoczęciem szkolenia. Są to tzw. koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą.
Starający się o pieniądze musi też złożyć we właściwym urzędzie marszałkowskim wniosek, podając w nim:
- nazwę i adres siedziby,
- status prawny i podstawę działania,
- numery NIP i REGON,
- dane osoby upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, i dołączyć
- oświadczenie o tym, że nie zalega z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON,
- kserokopię decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej,
- informację o stanie zatrudnienia ogółem, w tym osób niepełnosprawnych według stopnia ułomności,
- informację o pomocy publicznej uzyskanej w ciągu trzech lat poprzedzających datę złożenia podania.Do wniosku dołącza też:
- dane jednostki szkolącej wraz z uzasadnieniem jej wyboru,
- program i kosztorys szkolenia,
- pełną dokumentację poniesionych kosztów szkolenia w podziale na poszczególne pozycje wydatków,
- wykaz zatrudnionych osób niepełnosprawnych przewidzianych do szkolenia oraz ich oświadczenia o: – wyrażeniu zgody na udział w szkoleniu,
– zadeklarowaniu przepracowania w zpch przynajmniej 24 miesięcy po zakończeniu szkolenia,
– zobowiązaniu się do zwrotu PFRON za pośrednictwem pracodawcy kosztów szkolenia w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracownika,
- zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na nowym stanowisku przez niepełnosprawnych kandydatów na szkolenie, wydane przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad nimi,
- oświadczenie pracodawcy, że w ciągu trzech ostatnich lat przed dniem złożenia wniosku nie otrzymał dofinansowania z PFRON na szkolenie na podstawie ustawy o rehabilitacji.
Rozpatrując wniosek o zwrot kosztów szkolenia, marszałek województwa bada:
- zasadność zmiany kwalifikacji niepełnosprawnych (czy jest konieczna i czy przeszkolenie spowoduje utrzymanie ich etatów),
- stopnie oraz rodzaje niepełnosprawności,
- przewidywany całkowity i jednostkowy koszt szkolenia,
- udział środków własnych pracodawcy lub z innych źródeł nie niższych niż 25 proc.,
- merytoryczne przygotowanie szkolenia,
- gwarancję zdobycia umiejętności niezbędnych na nowych stanowiskach,
- wysokość środków określonych na ten cel w danym roku,
- oświadczenie o niezaleganiu z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON.
Urząd marszałkowski rozpatruje wnioski w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Po pozytywnej odpowiedzi podpisuje umowę z zainteresowanym w ciągu 14 dni. Tyle samo ma na uzasadnienie odpowiedzi negatywnej.
W razie zgody marszałka strony zawierają umowę. Musi ona określać m.in.
- ogólną kwotę objętą zwrotem kosztów szkolenia,? rodzaje kosztów do refundacji,
- termin zwrotu,
- udział środków własnych pracodawcy lub innych w kosztach szkolenia,
- okres zatrudnienia niepełnosprawnych po ukończeniu szkolenia wynoszący co najmniej 24 miesiące,
- przypadki wypowiedzenia umowy przez marszałka województwa,
- zobowiązanie pracodawcy do zwrotu środków otrzymanych na szkolenie wraz z ustawowymi odsetkami należnymi od dnia, kiedy przestał ich zatrudniać, jeżeli czas zatrudnienia okaże się krótszy od 24 miesięcy,
- terminy składania informacji o wykorzystanych środkach.
Mały czy średni przedsiębiorca dostanie zwrot do 55 proc. kosztów szkolenia specjalistycznego oraz do 75 proc. ogólnego, a pozostali odpowiednio do 45 proc. kosztów szkolenia specjalistycznego i do 70 proc. ogólnego. Gdy w grę wchodzi szkolenie mieszane i trudno wyodrębnić poszczególne rodzaje, przyjmujemy maksymalną wielkość pomocy właściwą dla szkoleń specjalistycznych.
Pracodawca może otrzymać wartość pomocy brutto ze wszystkich źródeł publicznych na jedno szkolenie nieprzekraczającą 1 mln euro. Łącznie nie wolno jednak naruszyć dopuszczalnej wielkości pomocy na poszczególne rodzaje szkoleń określonej dla małych, średnich i innych przedsiębiorców.
- Szkolenie ogólne – prowadzi do nabycia kwalifikacji, które mogą być wykorzystane nie tylko u wspieranego podmiotu, ale także u innych przedsiębiorców lub w innych obszarach działalności. Chodzi np. o szkolenia z zakresu: obsługi wózka widłowego, umiejętności interpersonalnych, obsługi klienta, księgowości, rachunkowości, ogólnych zasad obsługi komputera – podstawowe programy użytkowe używane w wielu firmach itp.
- Szkolenie szczególne (specjalistyczne) – dotyczy bezpośrednio i wyłącznie obecnego lub przyszłego stanowiska pracy niepełnosprawnego u wspieranego podmiotu. Jest związane ze specyfiką działania tego podmiotu, przez co możliwości wykorzystania zdobytych kwalifikacji u innych przedsiębiorców albo w innych obszarach działalności są ograniczone. W grę wchodzi przykładowo kurs z zakresu obsługi programu komputerowego, maszyny lub linii technologicznej stworzonej dla konkretnej firmy.