Za kilka dni, czyli 7 listopada wchodzą w życie przepisy wykonawcze do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.). Chodzi o trzy rozporządzenia z 17 października podpisane przez ministra pracy i polityki społecznej w sprawie:
- przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (DzU nr 194, poz. 1403),
- zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (DzU nr 194, poz. 1404),
- refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne (DzU nr 194, poz. 1405).
Niepełnosprawni, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, rolniczą albo planują wnieść wkład do spółdzielni socjalnej, mogą ubiegać się o jednorazową dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie może ona jednak przekroczyć 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
Wniosek o przyznanie pieniędzy na działalność (jego wzór w rozporządzeniu) niepełnosprawny składa do starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym jest zarejestrowany jako bezrobotny albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu. Na wstępne jego rozpatrzenie starosta ma 14 dni. Jeżeli zauważy w nim nieprawidłowości, powiadamia o nich wnioskodawcę albo wzywa go do ich usunięcia. Niepełnosprawny ma na to dwa tygodnie. W przeciwnym razie wniosek nie będzie uwzględniony. O definitywnym jego rozpatrzeniu starosta informuje w ciągu 30 dni od otrzymania kompletnego wniosku, ale nie wcześniej niż rada powiatu podejmie uchwałę o przekazaniu pieniędzy z PFRON samorządom województwa lub powiatu.
Rozpatrując wniosek, starosta bierze pod uwagę m.in.
- przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia,
- popyt i podaż lokalnego rynku,
- kalkulację wydatków na uruchomienie działalności ze środków, o które wnioskuje niepełnosprawny,
- ilość własnych pieniędzy niepełnosprawnego oraz jego uprawnienia i kwalifikacje.Gdy starosta rozpatrzy wniosek negatywnie, uzasadnia tę decyzję.
Jeżeli natomiast zaakceptuje wniosek niepełnosprawnego, wzywa go do negocjacji warunków umowy. Powinny się one zakończyć w 14 dni od doręczenia wezwania o nich. W ciągu dwóch tygodni od ich zakończenia starosta zawiera z niepełnosprawnym umowę o przyznaniu pieniędzy. Strony zawierają ją w formie pisemnej i powinna ona zawierać m.in.
- zobowiązanie starosty do przelania kwoty ustalonej w negocjacjach;
- zobowiązanie wnioskodawcy, że będzie wydawał pieniądze zgodnie z przeznaczeniem;
- oświadczenie wnioskodawcy, że działalność gospodarczą lub rolną będzie prowadził nie krócej niż dwa lata. To samo dotyczy członkostwa w spółdzielni socjalnej;
Uwaga!
24 miesiące obejmują także czas choroby, powołania do odbycia zasadniczej lub zastępczej służby wojskowej lub korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego.? zabezpieczenie zwrotu finansowej pomocy np. w formie poręczenia, weksla, gwarancji bankowej czy zastawu na prawach i rzeczach.
Niepełnosprawny otrzyma pieniądze w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Wcześniej musi jednak okazać m.in. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, kopie koncesji, zezwoleń lub zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej. Staroście wolno przekazać pieniądze bez kopii koncesji czy zezwoleń, jeśli niepełnosprawny stara się dopiero o przedmioty lub urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności.
Jeżeli środki przekazane przez starostę będą mniejsze niż wynegocjowane, niepełnosprawny powinien poinformować o tym urząd do 15 lutego po roku, w którym upłynęły dwa lata prowadzenia przez niego działalności. Jeżeli natomiast dostanie więcej, nadpłatę zwraca w ciągu trzech miesięcy od jej ujawnienia.
Pracodawca, który zatrudni niepełnosprawnego zarejestrowanego w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy, może skorzystać z refundacji wydatków poniesionych na utworzenie nowego miejsca pracy. Nie otrzyma więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Z pomocy tej skorzystają zarówno przedsiębiorcy z otwartego rynku pracy, zakłady pracy chronionej, jak i budżetówka, jeśli zatrudnią niepełnosprawnego przez trzy lata.
Wniosek o przyznanie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego (wzór w rozporządzeniu) składa się do starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. Na wstępne rozpatrzenie wniosku starosta ma 14 dni. Jeżeli stwierdzi w nim nieprawidłowości, powiadamia o nich pracodawcę albo wzywa go, aby je usunął w ciągu 14 dni. Jeżeli pracodawca naruszy ten termin, wniosek nie zostanie rozpatrzony. Definitywną decyzję starosta podejmuje w 30 dni od otrzymania kompletnego wniosku, ale nie wcześniej niż rada powiatu zdecyduje o przekazaniu środków z PFRON samorządom województwa lub powiatu.
Rozpatrując wniosek, starosta bierze pod uwagę m.in.
- potrzeby lokalnego rynku,
- liczbę niepełnosprawnych o określonych kwalifikacjach, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący zatrudnienia,
- koszty wyposażenia stanowiska pracy,
- wkład pracodawcy w wyposażenie tworzonego stanowiska pracy.Gdy starosta rozpatrzy wniosek negatywnie, uzasadnia tę decyzję.
Pozytywnie rozpatrzony wniosek jest zaproszeniem pracodawcy do negocjacji warunków umowy. Powinny się one zakończyć w 14 dni od doręczenia wezwania o negocjacjach, a w ciągu dwóch tygodni od ich zakończenia strony podpisują umowę. Ma ona określać m.in.
- zobowiązanie starosty do przelania pieniędzy w kwocie ustalonej w negocjacjach,
- zobowiązanie wnioskodawcy, że zatrudni niepełnosprawnego w ciągu trzech miesięcy i w tym czasie poniesie koszty określone w umowie o refundację,
- zabezpieczenie zwrotu pomocy np. w formie poręczenia, weksla, gwarancji bankowej, zastawu na prawach i rzeczach czy aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.
Starosta przekaże pieniądze na konto bankowe pracodawcy w ciągu 14 dni po tym, gdy przedstawi pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego. Uzyskanie tego dokumentu zależy od złożenia:
- kopii umowy o pracę zawartej z niepełnosprawnym,
- orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność tej osoby,
- zestawienia poniesionych kosztów podlegających refundacji. Jeżeli pracodawca nie przedstawi tej informacji w ciągu sześciu miesięcy od zawarcia umowy, to wygaśnie ona samoistnie.
Gdy kwoty przekazane przez starostę będą niższe od wynegocjowanych, niepełnosprawny informuje o tym starostę do 15 lutego roku następnego, kiedy przypadał okres zatrudnienia na stanowisku pracy objętym wnioskiem. Jeżeli natomiast dostanie więcej, nadpłatę zwraca w ciągu trzech miesięcy od dnia jej ujawnienia.
Pracodawca, który zatrudni przez co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy, może otrzymać zwrot 60 proc. jej wynagrodzenia oraz składek ZUS. Pomoc ta przysługuje tylko przez rok od zatrudnienia takiej osoby.
Wniosek o refundację wynagrodzeń i składek ZUS (wzór w rozporządzeniu) szef składa do starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym niepełnosprawny jest zarejestrowany jako bezrobotny albo poszukujący pracy. Pracodawca ma dwa tygodnie na uzupełnienie braków we wniosku. Jeśli tego nie zrobi, wniosek nie będzie rozpatrywany. O definitywnym losie wniosku starosta informuje w ciągu 30 dni od dnia, w którym otrzymał komplet dokumentów, ale nie wcześniej niż rada powiatu przyjmie uchwałę o przekazaniu pieniędzy z PFRON samorządom województwa lub powiatu.
Rozpatrując wniosek, starosta uwzględnia:
- liczbę osób niepełnosprawnych o określonych kwalifikacjach, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne,
- wysokość posiadanych środków PFRON przeznaczonych na ten cel w danym roku.
Przy negatywnym rozpatrzeniu wniosku starosta uzasadnia decyzję.
Jeżeli starosta rozpatrzy wniosek pozytywnie, wzywa niepełnosprawnego do negocjacji warunków umowy. Powinny się one zakończyć w ciągu 14 dni od doręczenia wezwania. Potem strony podpisują umowę, a na jej zawarcie mają 14 dni. Powinna ona zawierać m.in.
- zobowiązanie starosty do wypłaty refundacji w kwocie ustalonej w negocjacjach,? zobowiązanie wnioskodawcy, że zatrudni niepełnosprawnego w ciągu trzech miesięcy,
- kopie listy płac niepełnosprawnych objętych refundacją, dowód opłacenia składek ZUS oraz kopię umowy o pracę i orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osoby, której dotyczy refundacja,
- zabezpieczenie zwrotu finansowej pomocy np. w formie poręczenia, weksla, gwarancji bankowej, zastawu na prawach i rzeczach czy aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.
Starosta przekaże pieniądze na konto bankowe niepełnosprawnego w 14 dni od zawarcia umowy. Jeżeli będzie ich mniej, niż wynika z umowy, niepełnosprawny powiadamia o tym starostę do 15 lutego roku następnego, w którym przypadał okres zatrudnienia na stanowisku pracy objętym wnioskiem. Jeżeli natomiast dostanie więcej, nadpłatę oddaje w ciągu trzech miesięcy od dnia jej ujawnienia.