Ze względu na restrykcyjne zasady dotyczące samozatrudnienia główną formą prowadzenia działalności gospodarczej na Malcie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładają je głównie większe firmy. Dla małych i średnich trudności przy rozpoczynaniu biznesu na Malcie często są nie do pokonania.

Otwierając firmę na Malcie, trzeba zarejestrować się we właściwej izbie handlowej, urzędzie podatkowym i w towarzystwie ubezpieczeniowym. Rejestracja trwa do siedmiu dni i kosztuje od 200 do ok. 600 lirów maltańskich (MTL). Do tego dla wielu profesji wymagających określonych kwalifikacji dochodzi weryfikacja specjalistycznego przygotowania przeprowadzana przez lokalne Biuro Uznawalności Kwalifikacji Zawodowych. Niezbędne jest też pozwolenie na pobyt.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Malcie to:- spółka osobowa,- spółka z o.o.,- spółdzielnia,- samozatrudnienie.Spółki z o.o. dzielą się na publiczne lub prywatne. Prywatna nie może mieć więcej niż 50 udziałowców. Minimalny kapitał założycielski wynosi 500 MTL, z czego co najmniej 20 proc. musi być wniesione w gotówce. Spółka musi zatrudnić dyrektora będącego rezydentem Malty i sekretarkę ze specjalną licencją. Spółka publiczna może mieć dowolną liczbę udziałowców. Jej kapitał założycielski to minimum 20 tys. MTL, z czego co najmniej 25 proc. musi być wniesione w gotówce.

Spółka osobowa powstaje na podstawie umowy między wspólnikami, z których każdy zarejestrowany jest w urzędzie skarbowym jako samodzielny przedsiębiorca. Za zobowiązania spółki odpowiadają oni solidarnie, całym swoim majątkiem.

Spółdzielnia jest zbliżona do spółki kapitałowej, tyle że jej właścicielami są wyłącznie lub w większości pracownicy. Zobowiązania regulowane są tylko z majątku spółdzielni. Pracownicy otrzymują dywidendy z zysków.

Samozatrudnienie wymaga rejestracji, w ramach której składający wniosek wskazuje rodzaj działalności. Musi przejść proces sprawdzenia jego kwalifikacji, a jeśli jest handlowcem, dostać specjalną licencję. Dodatkowy kłopot stanowią limity dotyczące np.: prowadzenia aptek, taksówek i usług związanych z transportem towarów.

Na Malcie jest jeden podatek dochodowy dla osób fizycznych i przedsiębiorstw.Podstawowa stawka podatku dla firm wynosi 35 proc., ale podatek zapłacony przez spółkę jest w dużej części zwracany po wypłacie dywidendy, aby uniknąć podwójnego opodatkowania zysku. Zaliczki płacone są trzy razy w roku. Przedsiębiorstwa będące maltańskimi rezydentami podatkowymi mogą zarejestrować się jako międzynarodowe przedsiębiorstwa handlowe lub międzynarodowe holdingi przedsiębiorstw. Korzystają wówczas ze specjalnego kredytu podatkowego, a realna stopa opodatkowania wynosi dla nich 4,17 proc., a nawet 0 proc.

Stawki podatku od osób fizycznych są progresywne i wynoszą od 15 do 35 proc. Kwota wolna to 4,5 tys. MTL. Zaliczki potrącane są każdego miesiąca.Podstawowa stawka maltańskiego VAT to 18 proc. Występują też dwie stawki obniżone – 5 proc. i 0 proc. Przedsiębiorca musi się zarejestrować w ciągu 30 dni od wykonania pierwszej transakcji opodatkowanej.

Składki na ubezpieczenie społeczne dzielą między siebie pracownik i pracodawca. Pracownik płaci 9 proc., pracodawca zaś 10 proc. podstawowego tygodniowego wynagrodzenia brutto.

Cudzoziemiec może kupić nieruchomość na Malcie po uzyskaniu zgody miejscowych władz, ale tylko jedną, chyba że mieszka w tym kraju co najmniej pięć lat. Przy zakupie mieszkania lub domu obowiązują limity wartości. Mieszkanie nie może być droższe niż 70,5 tys. euro, dom zaś – 117,5 tys. euro. Za wynajem mieszkania trzeba zapłacić od 350 do 700 euro miesięcznie, a domu od 560 do 1200 euro.

O tym, jak założyć firmę w innych krajach, czytaj: Własna firma za granicą

Na Malcie najbardziej opłacalna jest działalność w takich sektorach, jak: elektronika, przemysł farmaceutyczny, gumowy, ochrona zdrowia. Jednak i tu wymagane są wysokie kwalifikacje i liczne pozwolenia. Przedsiębiorcy, którzy chcą pracować na własny rachunek, przechodzą skomplikowany proces weryfikacji kwalifikacji zawodowych. Mimo to dotarły tam również polskie firmy zachęcone niskimi podatkami, możliwością swobodnego reklamowania wielu rodzajów usług, w tym np. hazardu. Malta znana jest też z wynajmu statków, których pracownicy zatrudniani są także przez polskie firmy.

Na Malcie jest wiele fabryk tekstylnych i elektronicznych z Europy Zachodniej, głównie z Niemiec i Norwegii. Jest to też popularne centrum finansowe i ubezpieczeniowe. Ostatnio kraj ten jest coraz częściej wykorzystywany jako siedziba funduszy inwestycyjnych lokujących m.in. w nieruchomości. Pojawiają się tam fundusze także z Czech czy Węgier. Zainteresowanie tego typu działalnością wykazują już i polscy inwestorzy zamierzający skorzystać z preferencji podatkowych, zbliżonych do tych, które oferują Szwajcaria czy Cypr.

Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, jej funkcję pełni Ambasada Polski we Włoszech.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

00198 Rzym,

via Olona 2/4

tel. 00390 685 411 28

www.infopolonia.it

Wydział Ekonomiczny

00198 Rzym,

via Olona 2/4

tel. 00390 685 481 89

www.ambasciatapolonia.it