Chciałbym zatrudnić młodocianego, ale nie mam zawodowych i instruktorskich uprawnień. Ma je jednak moja żona, która ma pełnomocnictwo do prowadzenia zakładu w moim imieniu. Czy mogę złożyć wniosek o zawarcie umowy o refundację?
Tak. Refundacja przysługuje, gdy: – pracodawca zatrudnia młodocianych w określonych zawodach (art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),
– pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona w imieniu pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego. Wynika tak z § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (DzU nr 77, poz. 518).
Nowy numer konta
Korzystam z refundacji wynagrodzeń młodocianych. W trakcie realizacji umowy o refundację zmieniłam numer konta. Minęło już kilka miesięcy i dopiero teraz mam zamiar powiadomić o tym Ochotniczy Hufiec Pracy. Czy wystarczy, że zadzwonię i podam tę informację?
O nowym numerze konta bankowego pracodawca musi bezzwłocznie powiadomić wojewódzką komendę OHP. Zmiany tego numeru dokonuje się w formie aneksu do umowy o refundację. W tym celu czytelniczka może zgłosić się do OHP albo poczekać, aż wojewódzka komenda OHP przyśle aneks do podpisu pocztą. Aby refundacja nie była wstrzymana, należy go jak najszybciej odesłać. Do tej pory pieniądze, które były wysyłane, wracały do OHP. Po podpisaniu aneksu do umowy wszystkie należności zostaną wypłacone.
Pilnuj terminów
We wrześniu zatrudniłem dwóch młodocianych w formach szkolnych. Do kiedy mogę złożyć wniosek o zawarcie umowy o refundację?
Termin upływa 15 listopada. Nie oznacza to jednak, że wniosek można złożyć tego dnia. Najlepiej, aby pracodawcy zrobili to z większym wyprzedzeniem, aby był czas na uzupełnienie i poprawienie błędów w dokumentacji. Jeżeli natomiast pracodawca zatrudnia młodocianych w formach pozaszkolnych, to wniosek o refundację może składać regularnie do 20 dnia każdego miesiąca. Inaczej jest, gdy przedsiębiorca przejął młodocianego od innego pracodawcy, bo np. ogłosił on upadłość. Wówczas wniosek składa w miesiącu, w którym pozyskał pracownika.
Umowę o refundację wynagrodzeń młodocianych zawarłam rok temu. Czy teraz mogę złożyć wniosek o wypłatę tych pieniędzy?
Terminy, w jakich należy składać wnioski o wypłatę pieniędzy, określa umowa o refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników. Przykładowo może z niej wynikać, że pieniądze będą wypłacane co kwartał. Wówczas pracodawca powinien składać wniosek o zawarcie umowy o refundację co trzy miesiące. Prawdopodobnie czytelniczka nie złożyła go ani razu. Oznacza to zatem, że we wniosku, który będzie składała teraz, musi zaznaczyć, że chodzi o refundację bieżącą i zaległą. Ale uwaga! Roszczenia pracodawców o refundacje z Funduszu Pracy przedawniają się z upływem 12 miesięcy od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 76 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia).
Zatrudniłem młodocianego i zamierzam złożyć wniosek o refundację jego wynagrodzenia. Czy te pieniądze będą wypłacane nawet wtedy, gdy pracownik porzuci pracę?
Jeżeli młodociany porzuci pracę, to OHP przestaje wypłacać pieniądze. Na refundację przedsiębiorca ma szansę dopiero wtedy, gdy zatrudni nowego młodocianego pracownika. Ale jeżeli organizuje naukę w formach szkolnych, to wniosek o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń młodocianych może złożyć dopiero w następnym terminie właściwym na ich składanie. Jeżeli przykładowo młodociany porzuci pracę w lutym, a na jego miejsce firma przyjmie nowego młodocianego, to wniosek o zawarcie umowy może złożyć dopiero od 1 września do 15 listopada każdego roku.