W piątek, 26 października, wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy zakazująca wykonywania pracy w placówkach handlowych w najważniejsze święta.
W związku z tym do końca tego roku osoby zatrudnione w handlu nie będą musiały iść do pracy 1 listopada – we Wszystkich Świętych, 11 listopada – w Święto Niepodległości, a także 25 i 26 grudnia – w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, zaapelowała do pracodawców, by pamiętali o zakazie i respektowali nowe przepisy. Jednocześnie zarządziła, by w okręgowych inspektoratach PIP zorganizować dyżury telefoniczne do przyjmowania sygnałów o naruszaniu zakazu pracy w handlu w dni świąteczne.
– Nie oznacza to jednak, że inspektorzy po otrzymaniu informacji od razu udadzą się na miejsce i nakażą zaprzestanie pracy. Te informacje zostaną najpierw zweryfikowane, a firmy łamiące zakaz poniosą z tego tytułu odpowiedzialność – mówi Danuta Samitowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.
Jej zdaniem także w czasie rutynowych kontroli w placówkach handlowych standardem stanie się sprawdzenie, czy były czynne w najważniejsze święta.
Za łamanie przepisów o czasie pracy pracodawca może zostać ukarany grzywną od 1000 do 2000 złotych.
W razie popełnienia po raz kolejny tego samego wykroczenia grzywna może wynieść nawet 5 tys. złotych. Jeżeli inspektor pracy uzna, że skala ujawnionego naruszenia kwalifikuje do wymierzenia surowszej kary, sprawa kierowana będzie do sądu grodzkiego. Sąd może wymierzyć grzywnę nawet do 30 tys. złotych.
Przypominamy, że zgodnie z interpretacją przepisów art. 151
9a
k.p. przygotowaną przez Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych w placówkach handlowych zakazana jest praca osób mających status pracownika.
Chodzi o wszystkich zatrudnionych w sklepie, niezależnie od rodzaju zajęcia i zajmowanego stanowiska. Zakaz obejmuje więc nie tylko sprzedawców czy kasjerów, ale także np. pracowników magazynów i administracji.