W latach 2007 - 2013 Dolny Śląsk dostanie ponad 1,5 mld euro pomocy regionalnej, z czego nieco ponad 1,2, mld euro to środki z funduszy unijnych.

Co ciekawe, region największą część tej puli - blisko jedną trzecią -przeznacza na wspieranie przedsiębiorstw i innowacyjności. Niewiele województw się zdecydowało, by tak duże środki pozostawić do dyspozycji przedsiębiorcom.

Jak informuje Ireneusz Ratuszniak, dyrektor wydziału funduszy europejskich i polityki regionalnej wydziału w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim, na bezpośrednie dotacje inwestycyjne władze województwa przeznaczyły około 120 mln euro. Region chce wspierać przede wszystkim sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Duże firmy, które już obecnie sporo inwestują, mogą liczyć jedynie na niewielkie granty do 50 tys. euro na projekty badawczo-naukowe. -Największe przedsiębiorstwa poradzą sobie bez unijnej pomocy. Impuls potrzebny jest przede wszystkim mniejszym firmom - podkreśla Ratuszniak.

Władze regionu zdecydowały się na wspieranie projektów, które wprowadzają do firm innowacje. Na szczególne preferencje będzie mogła liczyć także branża turystyczna, a także te przedsiębiorstwa, które zdecydują się na inwestycje w tzw. czyste technologie.

Z puli ponad 460 mln euro przeznaczonej na finansowanie przedsiębiorczości i innowacyjności obok firm będą mogły korzystać także parki technologiczne i centra innowacyjności oraz inkubatory technologiczne. Oferowane dotacje mogą sięgać nawet 40 mln euro.

Dolny Śląsk to jeden z najsilniej zurbanizowanych regionów Polski. W latach 2004 - 2006 zrealizowano tutaj sporo projektów związanych z rewitalizacją najbardziej zniszczonych części miast. Także w latach 2007 - 2013 w regionalnym programie wykorzystania pomocy z Unii będą to ważne przedsięwzięcia z punktu widzenia rozwoju regionu. Nie będą ich realizowały jedynie samorządy. Na unijne wsparcie mogą liczyć także firmy, które zdecydują się np. na realizację swoich inwestycji właśnie na obszarach zdegradowanych. Podobne preferencje przewidziano dla parków technologicznych czy inkubatorów przedsiębiorczości powstających na podobnych terenach. Na projekty rewitalizacji miast urząd marszałkowski zarezerwował ponad 135 mln euro.

W wojewódzkim programie wykorzystania unijnej pomocy znalazły się także środki na informatyzację regionu. Władze chcą zbudować sieć szerokopasmowego dostępu do internetu.

To jeden z projektów kluczowych województwa. Innym projektem informatycznym jest budowa systemu e-government. Dzięki niemu mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli korzystać z usług urzędów regionalnych przez Internet.

Przed stolicą Dolnego Śląska wielkie wyzwanie związane z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Czy region zdecyduje się wykorzystać pomoc z Unii na projekty, które w jakiś sposób będą związane z imprezą? -Mimo ogromnych środków, które do nas napłyną, to zbyt mało, by zrealizować wszystkie, istotne dla regionu inwestycje. Pracujemy obecnie nad projektami -mówi Ratuszniak.

Już dziś wiadomo jednak, że władze województwa zamierzają inwestować w infrastrukturę drogową. Na tego typu przedsięwzięcia zarezerwowały nieco ponad 274 mln euro. Za te pieniądze powstanie m.in. połączenie Podstrefy Świdnica Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z autostradą oraz obwodnice ważnych miast w regionie. Wciąż ważą się losy budowy w ramach programu regionalnego wschodniej obwodnicy Wrocławia.

Dolny Śląsk dostanie ponad 1,5 miliarda euro z Unii Europejskiej.