Tak orzekło 7 marca 2007 r. Kolegium przy Urzędzie Patentowym (sygn. 178/06).

Po rozpatrzeniu sporu między firmą z Płocka i hurtownią z Wesołej k. Warszawy Kolegium unieważniło tej pierwszej prawa do wzoru przemysłowego na opakowania chińskiej herbaty.

Eksporter z Dalekiego Wschodu zaproponował przedstawicielkom polskich firm (każdej w innym czasie), aby przed zaprojektowaniem swoich pudełek obie firmy obejrzały, w co on pakuje towar. Potem każda w innym czasie zgłosiła w Urzędzie Patentowym wzór przemysłowy opakowania. Niestety, autorzy projektów graficznych nadmiernie zasugerowali się opakowaniem dostawcy. Pudełka firmy płockiej i warszawskiej mają podobny kolor, wykorzystują te same ideogramy chińskie i elementy graficzne.

Ciężar udowodnienia zarzutu naśladownictwa spoczywa na wnoszącym sprzeciw wobec rejestracji. Pełnomocnicy firmy z Wesołej wykazywali więc podczas rozprawy wszystkie podobieństwa. Przypomnieli, że swój wzór zarejestrowali w 2003 r. Firma z Płocka wystąpiła o ochronę swojego pudełka dwa lata później.

Kolegium uznało, że w świetle art. 103 ustawy - Prawo własności przemysłowej nie spełniła warunków ustawowych uzyskania świadectwa rejestracji. Jej wzór nie miał bowiem indywidualnego charakteru i nie spełniał warunku nowości.