Jej zadania już wcześniej przejął zespół w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Zmiana ta wynika z najnowszej nowelizacji kodeksu pracy z 9 maja 2008 r. (DzU nr 93, poz. 586), która wejdzie w życie 30 czerwca.

Powołana w 1994 r. komisja to trójstronne ciało opiniodawczo-doradcze, w skład którego wchodzą przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych, konfederacji pracodawców, rządu oraz głównego inspektora pracy. Od 1995 r. komisja obradowała 14 razy. Głównie działała po to, aby pomagać w rokowaniach przy zawarciu ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Zajmowała się też wyjaśnianiem kwestii spornych i wątpliwości prawnych, powstałych w trakcie rozmów prowadzonych w sprawie układu zbiorowego. Od 2001 r. komisja miała prawo wyrażać opinię o rozszerzaniu stosowania układów ponadzakładowych.

Ale od marca 2002 r., kiedy w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych powstał zespół ds. prawa pracy i układów zbiorowych, jej znaczenie zmalało. Zespół bowiem zajmował się wypracowaniem wspólnego stanowiska, m.in. w sprawach dotyczących układów, którymi dotychczas zajmowała się komisja. Jej ostatnie posiedzenie odbyło się w 2002 r. Dzięki likwidacji komisji budżet państwa zaoszczędzi około 10 tys. zł.