Liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2009 r. ogółem wyniosła 87 052, z tego w górnictwie 3096. Państwowa Inspekcja Pracy szczególnie wnikliwie przygląda się kopalniom. W kontrolowanych zakładach w latach 2006 – 2008 wydarzyło się 3050 tego rodzaju zdarzeń.

Analiza sporządzanych w zakładach górniczych protokołów powypadkowych wykazała, iż zespoły ustalające okoliczności i przyczyny wypadków nie podają ważnych informacji.

Najczęściej zespół powypadkowy stwierdzał, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, postępowanie niezgodne z obowiązującymi instrukcjami całkowicie umyślnie lub wynikające z rażącego niedbalstwa. Nie uwzględniano ewentualnych nieprawidłowości istniejących w miejscu wypadku.

Konsekwencją takiego podejścia zespołów wypadkowych jest brak efektów w obniżaniu liczby wypadków przy pracy w kopalniach. Ostatnie lata wskazują na niewielką skuteczność działań zapobiegawczych.

Z analiz Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że zarówno działania podejmowane bezpośrednio po zaistniałym wypadku, jak i profilaktyka mająca na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w całym zakładzie są tym skuteczniejsze, im lepsza jest jakość pracy zespołów ustalających okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy.