Tak, by oskarżeni przez skarbówkę i prokuraturę o przestępstwa podatkowe mogli oczyścić się z zarzutów.
Dziś, jak twierdzą eksperci Centrum im. Adama Smitha, po 21 latach od zmiany systemu nie zmieniło się traktowanie przedsiębiorców. Żeby zwrócić uwagę na problem, zorganizowali wczoraj w Warszawie specjalną konferencję „Przedsiębiorczość to nie przestępstwo”.
Biznesmeni zamierzają skierować list otwarty do przewodniczących klubów parlamentarnych wszystkich partii z prośbą o podjęcie działań, które pomogą wyeliminować złe praktyki.
Domagają się zmian w prawie uniemożliwiających kryminalizację spraw podatkowych i karnych skarbowych oraz respektowania praw człowieka wobec przedsiębiorców. Przede wszystkim zaś przysługującej każdemu obywatelowi zasady domniemania niewinności. Ponadto chcą, by do aresztu trafiały tylko osoby, przeciwko którym prokuratura posiada dowody ich przestępczej działalności.
Wśród postulatów jest też dokonanie takich zmian w procedurze sądowej, które zapewnią szybki proces.
– Nie ma sensu karać urzędników, którzy zaszkodzili firmie, odbieraniem 12-krotności ich pensji, bo nie zrekompensuje to szkód idących często w miliony złotych – uważa Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum.