Niestety część przedsiębiorców wciąż jest tego nieświadoma lub liczy na to, że wcześniejszy termin rozpoczęcia prac uda się ukryć. W praktyce może to skutkować odmową wsparcia lub nawet nakazem zwrócenia środków już wypłaconych.
Istotne jest zatem pytanie, co należy rozumieć pod pojęciem rozpoczęcia realizacji projektu. Specjalny komunikat w tej sprawie ukazał się ostatnio na stronie Agencji Rozwoju Pomorza (www.arp.gda.pl). Jednak wytyczne tam wskazane odnoszą się z równą skutecznością do całego obszaru Polski i obowiązują wszystkich przedsiębiorców.
I tak w rozumieniu Komisji Europejskiej [b]rozpoczęcie prac stanowią m.in.:[/b]
- przygotowanie, przekształcenie czy adaptacja gruntu lub budynków i budowli,
- podpisanie kontraktu przewidującego zamówienie wyposażenia (maszyn lub urządzeń),
- podjęcie zobowiązań związanych z zamówieniem wyposażenia (maszyn lub urządzeń) polegających np. na złożeniu zamówienia lub wpłacie zaliczki.
Z kolei polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, precyzując te wymogi, wskazuje, iż [b]rozpoczęcie prac związanych z realizacją nowej inwestycji obejmuje następujące czynności:[/b]
- zakup nieruchomości zabudowanej (podpisanie w formie aktu notarialnego umowy kupna-sprzedaży nieruchomości),
- podpisanie umowy na dostawy z wykonawcą,
- rozpoczęcie prac przygotowawczych związanych z pracami budowlanymi, które można uznać za prace budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=76B83B7C121A48BADFA1BCA5B18BA152?id=183262]ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane[/link], niezależnie od rozmiaru tych prac oraz bez względu na to, czy wykonywane są bezpośrednio przez wnioskodawcę, czy też przez wykonawcę robót budowlanych (np. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów, wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej),
- rozpoczęcie prac budowlanych (wynikających np. z wpisu do księgi budowy),
- pierwsze zobowiązanie do zamówienia wartości niematerialnych i prawnych.
Jednak to też nie wszystkie przesłanki wskazujące na rozpoczęcie realizacji projektu. Tak naprawdę może na to wskazywać podjęcie w stosunku do firmy realizującej dostawę (wykonującej usługę) jakichkolwiek czynności, które w przypadku odstąpienia od zamówienia mogą się wiązać z roszczeniem odszkodowawczym po stronie dostawcy.