[b]Tak.[/b] Firmy mogą zatrudniać osoby młodociane, czyli takie, które mają ukończone 16 lat, ale nie ukończyły 18 lat. Przy czym co do zasady wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.

Obowiązkiem pracownika młodocianego jest dokształcanie się do ukończenia 18 lat. Taki nakaz przewidziany jest w art. 197 § 1 kodeksu pracy.

W szczególności pracownik młodociany jest zobowiązany do dokształcania się w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum, jeżeli szkoły takiej nie ukończył, albo do dokształcania się w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej lub w formach pozaszkolnych (są to np. kursy zawodowe).

Obowiązek dokształcania się młodocianego powinien być zawarty w umowie o pracę. W praktyce umowa powinna konkretyzować, do jakiej szkoły młodociany podczas zatrudnienia będzie uczęszczał. Jest to zgodne z art. 195 § 1 pkt 3 k.p.

Z kolei obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego młodocianego w celu przygotowania zawodowego jest zwolnienie takiego pracownika od pracy na czas potrzebny do udziału w zajęciach szkolnych.

Taki czas nauki wlicza się do czasu pracy młodocianego w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych bez względu na to, czy zajęcia odbywają się w godzinach pracy czy po godzinach pracy.

Tak wynika z art. 202 § 3 k.p. Za ten czas młodociany pracownik normalnie zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli młodociany nie ukończył przygotowania zawodowego przed osiągnięciem 18 lat, to obowiązek dokształcania się może być przedłużony do czasu ukończenia przygotowania zawodowego.

[i]Podstawa prawna:

– art. 190, art. 191, art. 197 – art. 199 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.[/link])[/i]