Mogą rozpocząć od założenia przedstawicielstwa. Muszą jednak pamiętać, że zakres działania przedstawicielstwa może obejmować wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego.

Zanim przedstawiciel firmy zacznie zabiegać o umieszczenie swoich produktów bądź usług na polskim rynku, występuje o wpis do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

Prowadzi go minister gospodarki (jest dostępny na stronie: [link=http://www.mg.gov.pl]www.mg.gov.pl[/link]).

Firma musi mieć też lokal, w którym zamierza umieścić przedstawicielstwo.

Wymagania dla tego rodzaju działalności określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C85086C179AB7D978B97748BBB0C31FB?id=236773]ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).[/link]

[srodtytul]Co we wniosku[/srodtytul]

O tym, jakie wymogi spełnić musi przedstawicielstwo firmy, dowiadujemy się przede wszystkim z listy danych i załączników dołączanych do wniosku, który składa się w Ministerstwie Gospodarki.

Występując z wnioskiem o wpis do rejestru przedstawicielstw, zagraniczna firma podaje:

- nazwę, siedzibę i formę prawną przedsiębiorcy zagranicznego,

- jego przedmiot działalności,

- imię, nazwisko oraz adres osoby upoważnionej w polskim przedstawicielstwie do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego,

- polski adres przedstawicielstwa.

Sam wniosek to za mało. Do niego firma dołącza:

- odpis aktu założycielskiego, umowy lub statutu – jeżeli przedsiębiorca zagraniczny działa na jego podstawie,

- odpis wpisu do rejestru – jeżeli firma działa na takiej podstawie,

- oświadczenie przedsiębiorcy o ustanowieniu przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (nieruchomości), w którym działalność będzie wykonywana.

Te dokumenty, które są spisane w obcym języku, firma przedstawia wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na polski.

Zaświadczenia o dokonaniu wpisu ministerstwo wydaje z urzędu – wysyła je pocztą.

[srodtytul]Pamiętaj o zmianie danych[/srodtytul]

Jeśli zmieniają się dane objęte wnioskiem, przedsiębiorca zagraniczny ma obowiązek zgłaszać to ministrowi gospodarki. Ważne, żeby poinformował o tym w ciągu 14 dni od czasu, kiedy zmiany nastąpiły.

Zgłoszeniu podlega też rozpoczęcie likwidacji przedsiębiorcy zagranicznego i jej ukończenie, a także fakt utraty przez przedsiębiorcę prawa wykonywania działalności gospodarczej lub rozporządzania swoim majątkiem.

Wydanie zaświadczenia potwierdzającego zmianę wpisu wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł na ten sam rachunek, na który wnosi się opłatę za wpis.

[srodtytul]Możliwa odmowa[/srodtytul]

Minister gospodarki może odmówić wpisu m.in. ze względu na to, że utworzenie przedstawicielstwa zagrażałoby bezpieczeństwu i obronności państwa albo ochronie tajemnicy państwowej. W tym wypadku nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Może też zakazać działalności przedstawicielstwa. Stanie się tak m.in., gdy otwarta została likwidacja firmy, przedsiębiorca nie zgłosił zmiany stanu faktycznego, utracił prawo do wykonywania działalności lub rażąco narusza polskie prawo albo jego działania zagrażają np. bezpieczeństwu i obronności państwa.

[ramka][b]Gdzie przesłać dokumenty[/b]

[b]Wniosek o wpis do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych oraz zmiany danych we wpisie (a także wymagane dokumenty i dowód uiszczenia opłaty skarbowej) można przesłać na adres:

Ministerstwo Gospodarki,Departament Administrowania Obrotem, plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.

Można też złożyć wszystkie dokumenty w gmachu Ministerstwa Gospodarki w stanowisku ds. obsługi interesantów.[/b]

Wpis nie jest tani. Opłata skarbowa wynosi [b]6713 zł[/b] (zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej). Oryginał dowodu wpłaty przedsiębiorca przekazuje wraz z wnioskiem.

Wpłaty dokonuje się na rachunek:

[b]Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43, 00-691 Warszawa, nr konta 60 1030 1508 0000 0005 5001 0038[/b] [/ramka]