Rząd przyjął wczoraj (2 marca) dwa projekty ustaw przygotowane przez ministra finansów. Pierwszym jest nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług (VAT)[/link], a drugim nowela [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]o podatku dochodowym od osób prawnych[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link].

Celem zmian, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, jest przede wszystkim [b]uwzględnienie w obowiązujących przepisach (w ustawie o VAT także w załącznikach) nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r.[/b]

Od 1 stycznia 2009 r. weszło bowiem w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, które wprowadziło nową klasyfikację statystyczną.

Tymczasem obecnie w przepisach ustawy o VAT, w obrocie krajowym towary i usługi co do zasady identyfikowane są (podczas ustalania wysokości opodatkowania) z wykorzystaniem nieobowiązującej już do celów statystycznych klasyfikacji z 1997 r. Jak zapewnia MF, zmiana pozwoli podatnikom na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno na potrzeby podatku od towarów i usług, jak i w dokumentacji statystycznej.

Nowością będzie jednak odejście od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych (projektowany art. 5a ustawy o VAT).

W zamian ma obowiązywać zasada, zgodnie z którą do identyfikacji towarów oraz określania zasad świadczonych usług będą stosowane klasyfikacje statystyczne, jeśli ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze będą w tym zakresie powoływały symbole statystyczne.

Zmian wymagają także przepisy ustaw o podatku dochodowym. W tym jednak wypadku nowela jest konieczna, bo stara klasyfikacja z 1997 r. będzie mogła być stosowana do celów podatku dochodowego jedynie do końca tego roku. Ponieważ na to tylko pozwala 3 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia RM. Po 31 grudnia 2010 r. nie będzie już podstawy prawnej do odwoływania się w przepisach tych ustaw do klasyfikacji z 1997 r.

Z tego też powodu ministerstwo chce zmienić stosowne regulacje ustaw podatkowych. Jednakże, jak zapewnia w projekcie nowelizacji, chodzi tylko i wyłącznie o przyporządkowanie nowych symboli i nazw grupowań PKWiU z 2008 r., bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych".

Co ważne, przygotowane zmiany przepisów mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.