Na pomoc mogą liczyć zakłady pracy chronionej. Ale nie tylko. Wsparciem objęci są także pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc. (czyli pracodawcy z rynku otwartego).

Taki wymóg wynika z art. 26a ust. 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=736BE0758F9209797403AA5C2D82848F?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link].

Miesięczne dofinansowanie przysługuje do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, pod warunkiem że taki zatrudniony został ujęty w ewidencji prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

[srodtytul]Efekt zachęty[/srodtytul]

Od ubiegłego roku pracodawca prowadzący działalność gospodarczą, który chce otrzymać dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika, musi wykazać wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. To tak zwany efekt zachęty.

Ustala się go w stosunku do odpowiednio przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzającym 12 miesięcy. Jest to zgodne z art. 26 b ust. 6 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przedsiębiorca dostanie pomoc także bez efektu zachęty. Jest to jednak możliwe, jeśli zatrudnienie nowego pracownika niepełnosprawnego nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym podwładnym:

- z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] (ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych); 

- za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika; 

- na mocy porozumienia stron; 

- wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy; 

- z upływem czasu, na który została zawarta; 

- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. 

Tak wynika z art. 26b ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Ponadto miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy jego miejsce pracy powstało w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę albo zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.

Reguluje to art. 26 b ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

[srodtytul]Jakie to kwoty[/srodtytul]

Na jaką pomoc może liczyć pracodawca?

To przede wszystkim zależy od orzeczonego stopnia niepełnosprawności zatrudnianej osoby. Ale i od tego, czy pracodawcą jest zakład pracy chronionej czy podmiot rynku otwartego.

Ci pierwsi w 2010 r. dostają 100 proc. dofinansowania, o którym mowa w art. 26a ust. 1 i 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Im właśnie przysługuje 160 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. O 20 proc. mniej, bo 140 proc., należy się zakładowi pracy chronionej w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Najmniej, bo 60 proc. najniższego wynagrodzenia, PFRON wypłaca zakładom pracy chronionej w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Pracodawcy rynku otwartego w tym roku dostają 70 proc. tych kwot.

Przy czym kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych.

Pracodawcy rynku otwartego w przypadku zatrudnienia osób ze schorzeniem specjalnym dostają 90 proc. kwoty stanowiącej odpowiednio do stopnia niepełnosprawności 200 proc., 180 proc. i 100 proc. najniższego wynagrodzenia.

Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 90 proc. faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, 75 proc. tych kosztów.

Miesięczne dofinansowanie wypłacane jest w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika.

[b]Uwaga![/b] Jeżeli pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu przekraczające ogółem kwotę 100 zł, prezes zarządu PFRON wydaje decyzję o wstrzymaniu miesięcznego dofinansowania do czasu uregulowania zaległości przez pracodawcę. Decyzja ta podlega wykonaniu z dniem wydania.

[srodtytul]Informacja i wniosek[/srodtytul]

Pracodawca uprawniony do dofinansowania wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych składa PFRON miesięczne informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz pracowników niewidomych.

W tym celu wypełnia druk INF-D-P. Dołącza do niego wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc. Służy mu do tego formularz Wn-D.

Wzory obydwu druków stanowią załączniki do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=25333D9A3B837CD1546F5BBC05D5677A?id=297665]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.)[/link].

Zarówno wniosek, jak i informacja powinny zostać złożone do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą te dokumenty.

Po otrzymaniu informacji i wniosku Fundusz sprawdza je pod względem rachunkowym i formalnym, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania informuje pracodawcę o stwierdzonych nieprawidłowościach. Wzywa też do ich usunięcia wraz z pouczeniem o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania w przypadku ich nieusunięcia.

PFRON ustala również, czy pracodawca ma zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu w wysokości przekraczającej ogółem kwotę 100 zł. Oblicza także kwotę przysługującego dofinansowania i przekazuje ją na rachunek bankowy pracodawcy. Ma na to 14 dni od otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania.

W przypadku nieterminowego przekazania przez Fundusz kwoty miesięcznego dofinansowania od kwoty należnej nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

A gdy ustalona przez PFRON kwota dofinansowania jest inna niż kwota dofinansowania wykazana we wniosku pracodawcy, prezes zarządu Funduszu wydaje decyzję o wysokości dofinansowania, na wniosek pracodawcy złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującego dofinansowania do wynagrodzenia.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych.[/ramka]

[ramka][b]Ważne[/b]

Wypełniając informację INF-D-P, w poz. 38 należy teraz wykazać wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w grudniu roku poprzedniego.[/ramka]

[ramka][b]Uwaga[/b]

Zgłoszenie pracownika niepełnosprawnego do ewidencji PFRON oznacza wysłanie przez pracodawcę po raz pierwszy za danego podwładnego informacji INF-D-P.[/ramka]

[ramka][b]Na kilku posadach jednocześnie[/b]

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym ogółem pełnego wymiaru czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.[/ramka]