Na pomoc mogą liczyć zakłady pracy chronionej. Ale nie tylko. Wsparciem objęci są także pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc. (czyli pracodawcy z rynku otwartego).

Taki wymóg wynika z art. 26a ust. 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=736BE0758F9209797403AA5C2D82848F?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link].

Miesięczne dofinansowanie przysługuje do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, pod warunkiem że taki zatrudniony został ujęty w ewidencji prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

[srodtytul]Efekt zachęty[/srodtytul]

Od ubiegłego roku pracodawca prowadzący działalność gospodarczą, który chce otrzymać dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika, musi wykazać wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. To tak zwany efekt zachęty.

Reklama
Reklama

Ustala się go w stosunku do odpowiednio przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzającym 12 miesięcy. Jest to zgodne z art. 26 b ust. 6 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przedsiębiorca dostanie pomoc także bez efektu zachęty. Jest to jednak możliwe, jeśli zatrudnienie nowego pracownika niepełnosprawnego nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym podwładnym:

- z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] (ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych); 

- za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika; 

- na mocy porozumienia stron; 

- wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy; 

- z upływem czasu, na który została zawarta; 

- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. 

Tak wynika z art. 26b ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Ponadto miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy jego miejsce pracy powstało w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę albo zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.

Reguluje to art. 26 b ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

[srodtytul]Jakie to kwoty[/srodtytul]

Na jaką pomoc może liczyć pracodawca?

To przede wszystkim zależy od orzeczonego stopnia niepełnosprawności zatrudnianej osoby. Ale i od tego, czy pracodawcą jest zakład pracy chronionej czy podmiot rynku otwartego.

Ci pierwsi w 2010 r. dostają 100 proc. dofinansowania, o którym mowa w art. 26a ust. 1 i 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Im właśnie przysługuje 160 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. O 20 proc. mniej, bo 140 proc., należy się zakładowi pracy chronionej w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Najmniej, bo 60 proc. najniższego wynagrodzenia, PFRON wypłaca zakładom pracy chronionej w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Pracodawcy rynku otwartego w tym roku dostają 70 proc. tych kwot.

Przy czym kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych.

Pracodawcy rynku otwartego w przypadku zatrudnienia osób ze schorzeniem specjalnym dostają 90 proc. kwoty stanowiącej odpowiednio do stopnia niepełnosprawności 200 proc., 180 proc. i 100 proc. najniższego wynagrodzenia.

Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 90 proc. faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, 75 proc. tych kosztów.

Miesięczne dofinansowanie wypłacane jest w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika.

[b]Uwaga![/b] Jeżeli pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu przekraczające ogółem kwotę 100 zł, prezes zarządu PFRON wydaje decyzję o wstrzymaniu miesięcznego dofinansowania do czasu uregulowania zaległości przez pracodawcę. Decyzja ta podlega wykonaniu z dniem wydania.

[srodtytul]Informacja i wniosek[/srodtytul]

Pracodawca uprawniony do dofinansowania wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych składa PFRON miesięczne informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz pracowników niewidomych.

W tym celu wypełnia druk INF-D-P. Dołącza do niego wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc. Służy mu do tego formularz Wn-D.

Wzory obydwu druków stanowią załączniki do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=25333D9A3B837CD1546F5BBC05D5677A?id=297665]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.)[/link].

Zarówno wniosek, jak i informacja powinny zostać złożone do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą te dokumenty.

Po otrzymaniu informacji i wniosku Fundusz sprawdza je pod względem rachunkowym i formalnym, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania informuje pracodawcę o stwierdzonych nieprawidłowościach. Wzywa też do ich usunięcia wraz z pouczeniem o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania w przypadku ich nieusunięcia.

PFRON ustala również, czy pracodawca ma zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu w wysokości przekraczającej ogółem kwotę 100 zł. Oblicza także kwotę przysługującego dofinansowania i przekazuje ją na rachunek bankowy pracodawcy. Ma na to 14 dni od otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania.

W przypadku nieterminowego przekazania przez Fundusz kwoty miesięcznego dofinansowania od kwoty należnej nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

A gdy ustalona przez PFRON kwota dofinansowania jest inna niż kwota dofinansowania wykazana we wniosku pracodawcy, prezes zarządu Funduszu wydaje decyzję o wysokości dofinansowania, na wniosek pracodawcy złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującego dofinansowania do wynagrodzenia.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych.[/ramka]

[ramka][b]Ważne[/b]

Wypełniając informację INF-D-P, w poz. 38 należy teraz wykazać wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w grudniu roku poprzedniego.[/ramka]

[ramka][b]Uwaga[/b]

Zgłoszenie pracownika niepełnosprawnego do ewidencji PFRON oznacza wysłanie przez pracodawcę po raz pierwszy za danego podwładnego informacji INF-D-P.[/ramka]

[ramka][b]Na kilku posadach jednocześnie[/b]

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym ogółem pełnego wymiaru czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.[/ramka]