Mowa o służbie BHP, która pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie BHP. Z kolei pracodawca zatrudniający do 100 osób funkcje służby BHP powierzyć powinien pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.Czym zajmuje się służba?
Jej funkcje wyznaczają zakres jej uprawnień i są wyliczone szczegółowo [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1294C61814BCF9DAF41606F564CFEA10?id=170775]w rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy[/link].
Uprawnienia służby BHP nie mają co do zasady charakteru władczego, ograniczając się do możliwości zgłaszania pracodawcy określonych wniosków.
Służba BHP uprawniona jest przede wszystkim do prowadzenia kontroli stanu BHP oraz przestrzegania przepisów i zasad w tym zakresie. Może także występować do osób, które kierują pracownikami, z zaleceniami usunięcia stwierdzonych – zwłaszcza w trakcie kontroli – zagrożeń wypadkowych i uchybień w zakresie BHP.
Dodatkowo służba ta wnioskować może o przyznanie nagrody pracownikowi za jego wyróżniające działania mające na celu poprawę warunków BHP. Służbie przysługuje też prawo występowania z wnioskiem o ukaranie karą porządkową pracownika odpowiedzialnego za zaniedbanie obowiązków.
Wreszcie służba BHP wnioskować może do pracodawcy o wstrzymanie pracy w całym zakładzie pracy lub w jego części, w przypadku stwierdzenia okoliczności zagrażających bezpośrednio życiu lub zdrowiu tak pracowników, jak i innych osób.
Oprócz wskazanych uprawnień [b]służba BHP dysponuje także środkami o charakterze władczym, umożliwiającymi jej podejmowanie działań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia [/b]pracowników i innych osób.
I tak przede wszystkim służba BHP jest uprawniona do niezwłocznego wstrzymania pracy maszyny czy też innego urządzenia, jak również do odsunięcia od pracy zatrudnionego w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia, zwłaszcza wywołanego zachowaniem tego pracownika lub sposobem wykonywania przezeń pracy.
Podjęcie takich działań nie wymaga współdziałania z żadnym innym podmiotem, w szczególności zaś – zgody pracodawcy. Podobnie służba BHP może – działając samodzielnie – niezwłocznie odsunąć od pracy pracownika, który zatrudniony został przy pracy wzbronionej, chociażby z uwagi na jego wiek, ciążę lub macierzyństwo.
Rozporządzenie nie przyznaje natomiast służbie BHP narzędzi umożliwiających egzekwowanie jej sugestii, wniosków i zaleceń, składanych w związku z realizacją jej ustawowych zadań. Jednak pracodawca, który nie stosuje się do zaleceń służby BHP, zwłaszcza do tych, których celem jest przeciwdziałanie stwierdzonym naruszeniom BHP, naraża się na odpowiedzialność karną i możliwość zapłaty grzywny.
[i]Autorka jest aplikantką adwokacką w KACZOR KLIMCZYK PUCHER WYPIÓR ADWOKACI Spółka Partnerska[/i]