Działalność zawiesza się i wznawia zawsze na wniosek przedsiębiorcy. Robi się to na tych samych formularzach EDG-1, na których przedsiębiorca dokonuje wpisu do ewidencji. Firma ma w ten sposób możliwość przerwania funkcjonowania na czas od miesiąca do dwóch lat. Jednak zawieszenie nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców.
Mogą to zrobić tylko ci, którzy nie zatrudniają pracowników (chodzi o zatrudnienie na etat). Gdy działalność zawiesza spółka cywilna, muszą to zrobić wszyscy jej wspólnicy.
[srodtytul]Co wolno, a czego nie[/srodtytul]
Przepisy dosyć szczegółowo określają, jakie działania może lub nawet musi prowadzić przedsiębiorca w czasie zawieszenia firmy, a jakie są niedozwolone. Zgodnie z art. 14a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C85086C179AB7D978B97748BBB0C31FB?id=236773]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej[/link] nie wolno mu w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i uzyskiwać bieżących przychodów (zakaz dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej).
Może natomiast dokonywać czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Nie ma przeszkód, by prowadził rozmowy biznesowe, negocjował w sprawie kontraktów albo też utrzymywał stronę firmową w Internecie.
Wolno mu też przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia i regulować zaległe zobowiązania. Dozwolone jest sprzedawanie własnych środków trwałych i wyposażenia.
Przedsiębiorca może też, a nawet musi, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z zawieszoną działalnością oraz wywiązywać się z ustawowych obowiązków (np. uiścić opłaty za korzystanie ze środowiska, mimo że termin rozliczeń przypada na okres zawieszenia).
[b]Uwaga![/b] Urzędy skarbowe mają zastrzeżenia, gdy przedsiębiorca w trakcie zawieszenia wykonuje takie same prace, jakimi zajmował się jako firma, np. na umowę-zlecenie bądź o dzieło. Uważają, że skoro prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie (tylko ją zawiesił), to prace te wykonuje w ramach swojej działalności. Interpretację w tej sprawie można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
[srodtytul]Wznowienie tylko na wniosek[/srodtytul]
Wypełniając formularz EDG-1, zawieszający działalność podaje datę zawieszenia (nie może być wcześniejsza od daty złożenia wniosku) i wskazuje prawdopodobny termin jej wznowienia. Jednak ta druga data nie wiąże przedsiębiorcy. W praktyce liczy się dzień wpisu o wznowienie działalności. W tym celu przedsiębiorca znowu wypełni formularz EDG-1 .
[ramka][b]Jak wypełnić druk EDG-1[/b]
Formularz EDG-1 służy zarówno do dokonywania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie, jak i do zmian we wpisie, a także do zawieszania, wznawiania i zaprzestania działalności.Przy zmianie wpisu należy postawić znak „x” w okienku 2, przy zawieszaniu w okienku 3, a przy wznawianiu w okienku 4.
Gminy dopuszczają też zakreślenie dwóch pól, np. 2 i 4, gdy ktoś jednocześnie wznawia działalność i dokonuje w niej zmian. Następnie przedsiębiorca na druku EDG-1 wypełnia te rubryki, które wskazuje urzędnik lub wywieszony w urzędzie wzór.[/ramka]
Może zawieszać i odwieszać firmę wielokrotnie. Pozwala to m.in. na prowadzenie firm czynnych tylko sezonowo.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Dobiesław Energiczny zajmuje się projektowaniem wnętrz biurowych. Ze względu na kryzys miał niewiele pracy, zawiesił więc swoją jednoosobową działalność na pół roku. Wyjechał do Norwegii i znalazł tam zatrudnienie na etat.
Nie chce jednak stracić firmy i zastanawia się, czy musi wracać. Nie jest to konieczne. Wznowienie wykonywania działalności gospodarczej uwarunkowane jest bowiem złożeniem zgłoszenia wniosku o wznowienie w ewidencji działalności gospodarczej, a nie terminem podanym w formularzu.
Wprawdzie zgłaszając zawieszenie, przedsiębiorca wskazuje datę, z którą ma nastąpić wznowienie, ale nie ma przeszkód, by faktyczna data była późniejsza. Nie może to natomiast nastąpić po upływie 24 miesięcy od daty zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Jeżeli nie zgłosiłby informacji o wznowieniu przed upływem 24 miesięcy, to w konsekwencji po wyczerpaniu określonej procedury zostałby wykreślony z ewidencji.[/ramka]
[ramka][b]Na jak długo i pod jakimi warunkami[/b]
- Chcę zawiesić działalność na trzy tygodnie, podczas których zamierzam wyjechać na urlop. Czy mogę to zrobić?
Nie Można to zrobić najkrócej na miesiąc. Jeżeli więc chce pan wypocząć, to radzimy dłuższą przerwę, co najmniej miesięczną. Oczywiście jest ona możliwa, pod warunkiem że nie zatrudnia pan pracowników.
- Zatrudniam dorywczo pracowników na zlecenie. Czy mogę zawiesić działalność?
Tak Art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza ogólną zasadę, że przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Kryje się też pod tym przedsiębiorca, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.
Stosownie do art. 2 k.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jeśli więc ktoś wykonuje pracę np. na podstawie umowy agencyjnej, o dzieło czy zlecenia, nie jest pracownikiem.
Chyba że treść takich umów będzie wykazywać cechy stosunku pracy – wówczas takie zatrudnienie należy traktować jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
- Zmieniam miejsce zamieszkania na inną gminę. Do którego urzędu mam wysłać wniosek zawiadamiający o tym – do starego czy do nowego?
Zgłasza się pan do starego urzędu, a ten zawiadamia pozostałe (ZUS i urząd skarbowy), które rozwiązują sprawę według własnych procedur.
- Czy mogę zawiesić działalność, jeśli mam zaległości w ZUS lub podatkowe?
Tak. Zaległości nie są przeszkodą.
Nie oznacza to jednak, że zawieszając działalność, uniknie pan zapłacenia zaległych składek i podatków.[/ramka]