Nowela dotyczy porozumień zbiorowych obowiązujących m.in. pracowników oświaty niebędących nauczycielami czy pracowników parków narodowych.Zgodnie z obowiązującymi przepisami ponadzakładowe układy zbiorowe zawarte przez właściwego ministra czy organ administracji rządowej w imieniu pracodawców zatrudniających pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej obowiązują tylko do 31 grudnia 2008 r. Ta sama data dotyczy układów zawieranych przez m.in. wójtów, burmistrzów w imieniu pracodawców niezrzeszonych w organizacji pracodawców zatrudniających pracowników samorządowych jednostek sfery budżetowej.
Ustawodawca w 2001 r. postanowił, że jednostki sfery budżetowej będą miały prawo zrzeszać się w organizacjach mogących być stroną układów zbiorowych pracy. Określona została data (tj. 31 grudnia 2008 r.), do której obowiązujące układy zbiorowe miały być zastąpione porozumieniami zawartymi już przez te organizacje. Niestety do dnia dzisiejszego nie został zawarty żaden układ ponadzakładowy, którego stroną byłaby organizacja pracodawców działająca w imieniu jednostek sfery budżetowej.
Oznacza to, że w przyszłym roku wygasłyby układy, które dotyczą prawie 100 tys. pracowników. Aby tego uniknąć, rząd zaproponował, by układy te zachowały ważność aż do chwili, gdy podpisane zostaną nowe – już przez organizacje pracodawców.
Zdaniem rządu brak inicjatywy w powoływaniu organizacji pracodawców wynika z ich ograniczonych możliwości finansowych. Nie bez znaczenia jest także to, że nie mogą one podejmować decyzji finansowych bez zgody organu administracji, który sprawuje nadzór i odpowiada za dyscyplinę budżetową. Na razie rząd nie przewiduje specjalnych rozwiązań, które mają zachęcić jednostki budżetowe do zrzeszania się.