Zazwyczaj najwięcej jest tektury‚ więc zostaną one rozliczone jako papier i tektura. Jednak informację o tym‚ że przedsiębiorca stosował również opakowania wielomateriałowe i w jakiej ilości‚ trzeba zamieścić w sprawozdaniu.

Przypominamy‚ że podobnie jak w ostatnich latach za 2007 r. trzeba się rozliczyć ze wszystkich opakowań. W pierwszych latach obowiązywania ustawy dotyczyło to tylko tych‚ których symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług widniały w załączniku do ustawy‚ i nie trzeba było rozliczać się np. z często stosowanej do pakowania folii stretch.

Sporo problemów przedsiębiorcy mają z rozliczeniem palet drewnianych. Ci‚ którzy stosują palety z odzysku (z krajowego rynku wtórnego)‚ nie muszą się z nich rozliczać‚ bowiem opłatą produktową są objęte tylko opakowania pierwszy raz wprowadzane na polski rynek (nowe lub z zagranicy). Jeżeli ktoś stosował takie palety‚ to nie uwzględnia ich przy obliczaniu recyklingu za 2007 r. Musi je natomiast uwzględnić przy rozliczaniu odzysku.

Przy rozliczeniach za 2008 r. nowe palety trzeba będzie uwzględniać i przy odzysku, i przy recyklingu.

Opłatę produktową należy uiścić na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na siedzibę firmy (miejsce zamieszkania przedsiębiorcy). Naliczają ją sami przedsiębiorcy‚ określając różnicę między wprowadzonymi opakowaniami a przekazanymi do odzysku bądź recyklingu odpowiednimi odpadami. Jeżeli przedsiębiorca dokonał recyklingu i odzysku w określonej w przepisach wielkości‚ to nie płaci opłaty produktowej. Musi jednak przedstawić marszałkowi województwa dokument potwierdzający ten stan. Opłaty tej nie wnosi się także w sytuacji‚ gdy jej łączna roczna wysokość nie przekracza 50 zł.

Adresy urzędów marszałkowskich i numery kont można znaleźć w Internecie. Na stronach tych urzędów podane są też numery kont, na które przedsiębiorcy dokonują wpłat za opłatę produktową. Jeżeli firma nie ma siedziby w Polsce, to rozlicza się z marszałkiem województwa mazowieckiego.

Uwaga! Przypominamy‚ że rozliczać trzeba się nie tylko z opakowań detalicznych‚ lecz także z całego systemu opakowań‚ czyli również z większych opakowań transportowych i zbiorczych.

Jeżeli przedsiębiorca nie uiści w terminie opłaty produktowej lub dokona wpłaty niższej od należnej, musi się liczyć z sankcjami. W takiej sytuacji marszałek województwa wydaje decyzję‚ w której określa wysokość zaległości z tytułu opłaty produktowej wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od następnego dnia po upływie terminu płatności. Przedsiębiorca ma wówczas 14 dni na uregulowanie należności. Jeżeli i tego nie zapłaci‚ to marszałek województwa ustali w decyzji dodatkową opłatę produktową. Jej wysokość to 50 proc. kwoty niewpłaconej opłaty produktowej (trzeba będzie oczywiście zapłacić niewpłaconą wcześniej kwotę,ą a także odsetki od zaległości).