Natomiast zasady rozliczania się z opłaty produktowej za opakowania są takie same jak przed rokiem. Przypominamy‚ że z obowiązku sprawozdawczego trzeba się wywiązać do końca marca‚ wtedy też mija termin na wniesienie opłaty produktowej. Opłaty i sprawozdania nadal przekazuje się marszałkowi województwa.
Przy rozliczeniach za 2007 r. zmieniają się też stawki i poziomy recyklingu. Tak jak przed rokiem przedsiębiorcy rozliczają się zarówno z recyklingu, jak i odzysku odpadów opakowaniowych. Obowiązujące w 2007 r. przepisy znajdują się w aktach prawnych‚ które podajemy w ramce.
Sprawozdanie za poprzedni rok kalendarzowy trzeba złożyć do 31 marca marszałkowi województwa. Jeżeli firma nie osiągnęła odpowiedniego poziomu recyklingu lub odzysku odpadów opakowaniowych‚ to musi również w tym terminie uiścić opłatę w urzędzie marszałkowskim.
Jeśli kwota ta nie przekracza 50 zł, to nie trzeba nic płacić. Jednak nawet gdy przedsiębiorca wyliczył niższą opłatę‚ nie może zaniechać obowiązku przekazania rocznego sprawozdania marszałkowi województwa. Musi też prowadzić odpowiednią ewidencję (pisaliśmy o tym 19 lutego w artykule „Nie zapomnij o prowadzeniu ewidencji”).
Uwaga! Przedsiębiorca rozliczający się za pośrednictwem organizacji odzysku nie musi składać sprawozdania. To ona rozlicza się w jego imieniu >patrz ramka niżej.
Zgodnie z art. 1 ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU z 2007 r. nr 90, poz. 607, w skrócie ustawa o opłacie produktowej) przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; DzU z 2004 r. nr 173‚ poz. 1087 ze zm.) wprowadzających na terytorium kraju towary w opakowaniach‚ a także niektóre szkodliwe dla środowiska produkty (chodzi o baterie i akumulatory zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy o opłacie produktowej oraz oleje i opony zgodnie z załącznikiem nr 3).
Obowiązek rozliczania się za towary w opakowaniach mają:
- producenci i importerzy towarów opakowanych‚
- znaczna część usługodawców
(jeżeli dodają od siebie i do swojego towaru torebkę lub pudełko)‚
- firmy‚ które takie produkty sprowadzą z zagranicy wyłącznie na własne potrzeby
(np. w tekturowych pudełkach części zamienne do wykorzystywanych u siebie maszyn)‚
- przedsiębiorcy‚ którzy pakują produkty wytworzone przez inną firmę i wprowadzają je na rynek krajowy
(to samo dotyczy przedsiębiorców‚ którzy wprawdzie nie wytwarzają sami produktu ani go nie pakują‚ ale wprowadzają go na rynek pod własną marką – mówi o tym art. 1 ust. 1b ustawy o opłacie produktowej)‚
- sklepy
– ale dotyczy to na pewno sklepów detalicznych o powierzchni ponad 500 mkw. sprzedających produkty tam pakowane oraz firm prowadzących więcej niż jedną placówkę handlową‚ niezależnie od wielkości pojedynczych sklepów‚ jeżeli ich zsumowana powierzchnia handlowa przekracza 5 tys. mkw.; co do mniejszych placówek są wątpliwości‚ czy i one nie powinny podlegać obowiązkowi.
Przedsiębiorca‚ który chce zmniejszyć opłatę produktową i przekazuje odpady opakowaniowe do recyklingu (odzysku)‚ ustala masę przetworzonych butelek‚ puszek czy kartonów na podstawie odpowiednich dokumentów.
Są to formularze potwierdzające odrębnie odzysk (zwane DPO)‚ a odrębnie recykling (zwane DPR) zgodne z rozporządzeniem ministra środowiska z 19 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i odrębnie recykling (DzU nr 247‚ poz. 1816).
Dokument dla prowadzących odzysk jest wystawiany w trzech egzemplarzach:
- dla przedsiębiorcy lub organizacji odzysku przekazujących odpad do odzysku przeznaczony jest egzemplarz oznaczony symbolem A‚
- dla prowadzącego odzysk – egzemplarz oznaczony symbolem B‚
- dla wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska – egzemplarz oznaczony symbolem C.
Podobnie jest przy potwierdzeniu recyklingu. Dokument:
- dla przedsiębiorcy lub organizacji odzysku przekazujących odpad do recyklingu przeznaczony jest egzemplarz oznaczony symbolem A‚
- dla prowadzącego recykling – egzemplarz oznaczony symbolem B‚
- dla wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska – egzemplarz oznaczony symbolem C.
Przypominamy‚ że recykler (ew. dokonujący odzysku) wystawia kwit:
- każdorazowo przy przyjmowaniu odpadów do odzysku lub recyklingu lub
- zbiorczo dla danego rodzaju odpadu za dany miesiąc w terminie siedmiu dni od ostatniego dnia miesiąca‚ lub
- zbiorczo dla danego rodzaju odpadu za poszczególne kwartały w terminie 30 dni od ostatniego dnia kwartału.
Jeżeli odpady zostały wywiezione w celu ich odzysku bądź recyklingu‚ to masę lub ilość takich odpadów można również uwzględnić przy rozliczaniu opłaty produktowej. Ustala się ją na podstawie dokumentu potwierdzającego eksport lub faktury potwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę.Przedsiębiorca dodatkowo musi przedstawić oświadczenie, że odzysk lub recykling odbywa się w instalacjach spełniających takie same wymagania jak określone dla instalacji eksploatowanych na terytorium kraju. Nie trzeba tego robić, jeżeli odpady przekazuje się do instalacji w innych krajach Unii Europejskiej.
Uwaga! Nie można rozliczyć się z odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych przywiezionymi zza granicy odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi poddanymi odzyskowi i recyklingowi w Polsce.
Przedsiębiorca nie musi się rozliczać samodzielnie‚ co wynika z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie produktowej. Może to za niego zrobić organizacja odzysku działająca zgodnie z ustawą o opłacie produktowej. Organizacja‚ na podstawie podpisanej z przedsiębiorcą umowy‚ przejmuje od niego obowiązki. W zamian za to trzeba jej zapłacić‚ jednak zwykle są to kwoty niższe niż te‚ które uiszcza się marszałkowi.
Przedsiębiorca‚ który podpisał umowę z organizacją‚ nie wysyła też sprawozdań do marszałka. Musi jednak nadal w swojej firmie prowadzić ewidencję pozaksięgową (i przechowywać ją przez 5 lat)‚ aby w razie kontroli wykazać‚ że podpisał umowę na właściwą ilość odpadów opakowaniowych.
Organizacja przesyła sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego województwa‚ w którym znajduje się jej siedziba. Do sprawozdania dołącza listę firm‚ które scedowały na nią obowiązek recyklingu – mogą to być firmy z całej Polski‚ a nie tylko z regionu‚ w którym ma ona siedzibę.
Ale uwaga! Jeżeli organizacja ogłosi upadłość lub rozpocznie likwidację‚ to obowiązki dotyczące rozliczeń i wnoszenia opłaty produktowej ponownie obciążą przedsiębiorcę.
Następuje to od pierwszego dnia miesiąca następującego po otwarciu likwidacji bądź ogłoszeniu upadłości.
Wtedy z mocy ustawy wygasają umowy zawarte z taką organizacją.
Jeżeli ktoś wprowadza produkty w opakowaniach nie tylko na rynek krajowy‚ ale też je eksportuje (lub dokonuje ich wewnątrzwspólnotowej dostawy)‚ to oprócz sprawozdań dotyczących opłaty produktowej musi złożyć do 31 marca sprawozdanie na druku OPAK-3 zgodnie z ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Sprawozdanie trzeba‚ podobnie jak rozliczenie z opłaty produktowej‚ przesłać marszałkowi województwa.
Przypominamy‚ że wyeksportowanych wraz z produktami opakowań nie bierze się pod uwagę przy rocznych rozliczeniach opłaty produktowej.