Zacznijmy od przypomnienia, bo ono jest kluczowe dla wyjaśnienia problemu z regulacjami o WHT. Nowe przepisy w tym zakresie obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Dotyczy to zarówno ustawy o CIT (jest to art. 26 ust. 2e), jak i ustawy o PIT (art. 41 ust. 12).

Kiedy podatku nie ma

Przepisy te dotyczą przedsiębiorców, którzy dokonują transgranicznych wypłat należności licencyjnych, odsetek, dywidendy czy usług niematerialnych w wysokości wyższej niż 2 mln zł (w danym roku do danego odbiorcy). W takim przypadku konieczny jest pobór podatku u źródła w wysokości 19 lub 20 proc. Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w danym przypadku będzie przewidywała niższą stawkę podatku lub zwolnienie, przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o zwrot zapłaconej kwoty.

CZYTAJ TAKŻE: Już od stycznia podatki trzeba wpłacać na mikrorachunek

Podatku można nie zapłacić, jeśli władze polskiej spółki, która dokonuje wypłaty, sporządzi oświadczenie. Ma z niego wynikać, że firma dołożyła należytej staranności w celu zweryfikowania, czy zagraniczny podmiot, który płatność otrzymuje, jest realnym właścicielem tej płatności (beneficial owner) i prowadzi działalność gospodarczą. Z podatku można być też zwolnionym, jeśli przedsiębiorca otrzyma z administracji skarbowej potwierdzenie statusu zagranicznego odbiorcy w formie indywidualnej opinii.

Nowe projekty

Teraz Minister Finansów opublikował dwa projekty rozporządzeń (dla CIT z 9 grudnia 2019 r., a dla PIT z 10 grudnia 2019 r.). I ponownie odracza w nich stosowanie tych regulacji. Ponownie, bo w 2019 r. odroczenie nastąpiło już dwukrotnie. Pierwsze obowiązywało do końca czerwca 2019 r. A drugie obowiązuje do końca grudnia 2019 r.

Odroczenie planowane teraz ma obowiązywać do czasu znowelizowania opisanych regulacji. Minister Finansów planuje to zrobić do 30 czerwca 2020 r., bo taka data widnieje w projektowanych regulacjach. Oba projektowane rozporządzenia mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Prezent na święta czasem trzeba opodatkować

Warto jeszcze podkreślić, że ani w 2019 roku, ani w planowanym na pierwszą połowę 2020 roku odroczeniu Minister Finansów nie odroczył stosowania przepisów w zakresie:

  • obowiązku zachowania należytej staranności w zakresie stosowania preferencyjnych stawek podatku u źródła oraz zwolnień, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. w odniesieniu do wszystkich płatności podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce,
  • płatności podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce, a dokonywanych na rzecz osób fizycznych. To powoduje, że nowe zasady przy takich płatnościach muszą być stosowane od początku 2019 r.